MPK zakupiło nowe autobusy! Będą wyposażone w klimatyzację i porty USB!

Nowy autobus / fot. MPK Facebook

Nowoczesne autobusy będą miały małe rozmiary, by móc kursować na trasach, których nie są w stanie obsłużyć standardowe pojazdy. Maszyny będą wyposażone w klimatyzację, porty USB czy zamontowany w silniku automatyczny system gaśniczy. Ponadto niepełnosprawni będą mogli skorzystać ze specjalnych udogodnień.  

W przetargu ogłoszonym przez MPK SA w Krakowie na dostawę pięciu małych autobusów zwyciężyły dwie firmy. Trzy autobusy typu midi dostarczy Autosan. Producent wycenił to zamówienie na 2.874.000,00 zł netto. Autobusy Autosana są wyposażone w silniki spełniające najwyższą europejską normę Euro 6 i będą mieć długość 8,5 m. W środku łącznie będą dostępne 63 miejsca dla pasażerów, w tym minimum 15 miejsc siedzących.

Z kolei autobusy typu mini dostarczy firma MMI Sp. z o. o, która za dwa pojazdy Karsan zaproponowała cenę 812.000,00 zł netto. Dwa autobusy mini mogą mieć długość ok. 6 m. W środku ma być miejsce dla 21 pasażerów, w tym minimum 8 miejsc siedzących. Największa zaleta tych małych autobusów to łatwość prowadzenia. Wąskie uliczki, ciasne skrzyżowania czy cofanie to coś,M w czym Karsan bardzo dobrze się sprawdza.

Nowy autobus / fot. MPK Facebook

Każdy z pięciu autobusów będzie niskopodłogowy, wyposażony w klimatyzację oraz porty USB umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Wewnątrz autobusów będą także zamontowane poduszki naścienne umożliwiające oparcie osób stojących. Podłoga w autobusach ma być pokryta gładką wykładziną z materiału antypoślizgowego. W komorze silnika będzie zamontowany automatyczny system gaśniczy.

Dla osób poruszających się na wózkach będzie specjalnie wydzielone miejsce wewnątrz pojazdów oraz rozkładana platforma przy drzwiach. Dla wszystkich osób z ograniczoną mobilnością przy drugich drzwiach zostanie także zamontowany specjalny przycisk. Jego wciśnięcie będzie dezaktywować funkcję automatycznego zamykania drzwi. Będzie mógł to zrobić dopiero kierowca po upewnieniu się, że pasażer bezpiecznie wsiadł do autobusu.

Dostawcy nowych autobusów będą mieć 7 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację zamówienia. Zakup tych małych autobusów wynika z potrzeby świadczenia usługi przewozowej na trasach, gdzie nie są w stanie kursować autobusy o standardowych wymiarach.

js/MPK

Zobacz także