Msza, przemówienia, wieńce. Kraków obchodzi dzień Święta Wojska Polskiego (ZDJĘCIA)

Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno. Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska – mówił w trakcie uroczystości Święta Wojska Polskiego w Krakowie wojewoda małopolski. Mimo upału na plac Matejki przyszło sporo mieszkańców, którzy chcieli wyrazić swój szacunek dla żołnierzy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w katedrze na Wawelu, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Dalsza część uroczystości – z udziałem Wojska Polskiego – odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki.

Mimo ponad 30-stopniowego upału, do centrum miasta przyszło sporo mieszkańców; w tym seniorów, a także całych rodzin z dziećmi. Na placu Matejki  podniesiona została na maszt flaga państwowa i wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie odczytano Apel Pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a orkiestra odśpiewała „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”.

– Niedawno obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin generała Józefa Hallera. Warto przywołać jego słowa, wypowiedziane zresztą w Radzyminie, 19 sierpnia 1920 roku, podczas uroczystego odznaczania Krzyżami Walecznych i Orderami Krzyża Virtuti Militari żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej. „Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno. Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska”. Te słowa kładę na ręce obecnych tu żołnierzy i przekazuję wszystkim, którzy pełnią służbę w małopolskich jednostkach. To słowa, które wówczas wypowiedziane zostały z dumą i przekonaniem, po bitwie, która ocaliła Polskę i Europę. I ja także przywołuję je dziś – z wielką dumą i pełnym przekonaniem. Takie jest bowiem Wojsko Polskie, jak powiedział wtedy generał Haller: „Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno” – mówił wojewoda Kmita podczas uroczystości na pl. Matejki.

Podczas uroczystości na  odczytany został także list wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka – Żołnierze! Każdego dnia, ramię w ramię z Sojusznikiem pełnicie swoją służbę dla naszego bezpieczeństwa. Rodacy są Wam wdzięczni za odwagę, profesjonalizm i poświęcenie. Wszyscy murem stoimy za Wami i poprzez udział w Święcie Wojska Polskiego dziękujemy Wam – napisał szef MON.

Tego dnia wiązanki z biało-czerwonymi szarfami wojewoda Łukasz Kmita złożył w trzech innych miejscach: przy pomniku Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu, przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego oraz w krypcie na Wawelu, przy sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

fot. MUW w Krakowie 

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie