Muzeum Krakowa i Marek Mędrala laureatami Medalu Św. Józefa

Marek Mędrala, prezesa Małopolskiej Izby Budowlanych i Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa (fot. W. Majka,Kancelaria Prezydenta UMK)

Zwykle Medale Św. Józefa wręczane są laureatom 19 marca. Tegoroczną uroczystość – z powodu epidemii koronawirusa – przekładano aż cztery razy. Ale w końcu się udało. Muzeum Krakowa i Marek Mędrala odebrali wyróżnienia przyznawane przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych.

Muzeum Krakowa zostało docenione „za wielką dbałość o dziedzictwo rzemiosła krakowskiego”. Marka Mędralę, prezesa Małopolskiej Izby Budowlanych nagrodzono „za wkład pracy w odbudowę samorządu zawodowego budowlanych”.

– Staramy się, bo i gmina Kraków macza w tym palce, nagrodzić zawsze tych, którzy wnoszą widoczny, duży wkład do miasta. Dzisiejsi laureaci to instytucja i osoba, które w bardzo różnych dziedzinach działają, ale – że tak to ujmę – związanych z budownictwem. Muzeum Krakowa dba o dziedzictwo miasta, między innymi waszego cechu. Dziedzictwo dziedzictwem, ale budować trzeba także współcześnie i tym właśnie zajmuje się Marek Mędrala – mówił wręczając nagrody prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

fot. W. Majka – Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Pierwszy Medal św. Józefa, wykonany według projektu prof. Jerzego Nowakowskiego, wręczono 19 marca 2000 roku papieżowi Janowi Pawłowi II. Od 2002 roku przyznawane są po dwa medale – jeden otrzymuje członek organizacji, drugi – osoba lub instytucja zasłużona dla Krakowa. Wyróżnienia są zwykle wręczane 19 marca, w dniu patrona miasta św. Józefa. Tegoroczna uroczystość była aż czterokrotnie – z powodu epidemii – przesuwana. Odbyła się w czwartek, 25 czerwca 2020 roku w Bazylice Bożego Ciała.

GS, krakow.pl

Zobacz także