Muzeum Lotnictwa kupiło amatorski samolot „Polonez”

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zakupiło amatorski samolot ultralekki J-2B „Polonez” z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, aby wzbogacić podsiadaną kolekcję tego typu maszyn. Eksponat kosztował  ponad 40 tysięcy złotych. 

 – Nasze Muzeum zakupiło amatorski samolot ultralekki J-2B „Polonez” z przełomu lat 80. i 90. XX wieku – poinformowało Muzeum Lotnictwa w Krakowie. 

Maszyna została zbudowana przez Pana Andrzeja Fiuka, który zmodyfikował pierwotny projekt Pana Jarosława Janowskiego. Jest to jednomiejscowy wolnonośny średniopłat, jednosilnikowy w układzie śmigła pchającego, o konstrukcji drewnianej, pokryty sklejką i płótnem. „Polonez” był rozwinięciem projektu samolotu J-1 „Prząśniczka”, który znajduje się w zbiorach muzeum wraz z innymi projektami J. Janowskiego jak J-3 „Eagle” i J-5 „Marco”.

Jak podkreśla muzeum zakup samolotu pozwolił uzupełnić  unikatową kolekcję polskich samolotów amatorskich II poł. XX w. „Polonez” w chwili obecnej przygotowywany jest do prezentacji. Jej miejsce i data nie zostały jeszcze ustalone.

fot. Muzeum Lotnictwa w Krakowie

(JS)

 

 

 

 

 

 

Zakup został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najnowsze

Co w Krakowie