Muzeum poszukuje eksponatów. Potrzebna jest pomoc nowohucian!

Czy w Waszym rodzinnym albumie znajdują się zdjęcia z pomnikiem Lenina w tle? A może gdzieś na półce kurzy się pamiątkowy medal lub figurka z Nowej Huty? Jeśli posiadacie takie przedmioty w domu to pomóżcie Muzeum Nowej Huty, które ma zamiar stworzyć niezwykłą wystawę. 

Placówka poszukuje dokumenty, fotografie, gadżety i inne przedmioty związane z pomnikiem Włodzimierza Lenina. Monument znajdował się przy Alei Róż. Wystawa będzie prezentowana w dawnym Kinie Światowid między majem a październikiem 2020 roku. 

Przypomnijmy, że słynny pomnik został stworzony przez Mariana Koniecznego. Lenin „patrolował” okolice Alei Róż od 1973 r., choć w 1979 r. nieznani sprawcy chcieli się go pozbyć i podłożyli ładunek wybuchowy. Monument przetrwał przy Alei Róż do 1989 r. i obecnie jest ozdobą ogródka szwedzkiego milionera, Bendta Erlandssona. 

Pomnik stał się kultowy i powstało na jego temat kilka filmów. W 2014 r. Lenin na chwilę powrócił do Nowej Huty, ale jako zielona, mała fontanna. Wszystko to za sprawą happeningu Łaźni Nowej „Fontanna przyszłości”. 

Osoby chętne do pomocy proszone są o informację na adres nowahuta@mhk.pl albo kontakt przez fanpage Muzeum Nowej Huty

Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę na temat pomnika Lenina z alei Róż. Będzie prezentowana w dawnym kinie Światowid…

Posted by Muzeum Nowej Huty / Muzeum Krakowa on Tuesday, August 6, 2019

Najnowsze

Co w Krakowie