Muzyczna podróż od średniowiecza po współczesność w najpiękniejszych miejscach Krakowa

Musisz przeczytać

14 koncertów, codziennie w innych, zabytkowych wnętrzach i dziedzińcach Krakowa. Katedra na Wawelu, krużganki klasztoru OO. Franciszkanów, Kościół św. Piotra i Pawła, kościół Św. Katarzyny, krużganki klasztoru Cystersów w Mogile. W tych miejscach zabrzmi między innymi Mozart, Gorczycki, chorał cysterski, muzyka Katedry Wawelskiej. 

 – Filharmonia Śląska i Śląska Orkiestra Kameralna, Wirtuozi Lwowa, Collegium Zieleński, wileński Ciurlonis String Quartet, Królewscy Rorantyści, Triplum, Flores Rosarum, a także Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska, Dmytro Hołowenko, Daniel Stabrawa i Sirka Kaakinen-Pilch. To tylko część zespołów i artystów, którzy wystąpią w ramach rozpoczynającego się 15 sierpnia XLVII festiwalu Muzyka w Starym Krakowie  – informuje urząd miasta.

Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie to jeden z najstarszych festiwali w Polsce zainicjowany został przez władze Krakowa w 1975 roku. Twórcą Festiwalu i jego dyrektorem artystycznym jest Stanisław Gałoński założyciel i wieloletni dyrektor Capelli Cracoviensis. Festiwal  będzie zgodnie z założeniem jego twórcy i dyrektora Stanisława Gałońskiego, muzyczną podróżą po najpiękniejszych zabytkach Krakowa. Koncerty odbywać się będą w kościołach krakowskich czyli m.in. od Bazyliki Mariackiej aż po Katedrę na Wawelu, a także w synagodze Tempel czy w auli Akademii Muzycznej „Florianka”.

– Podejmując się przed laty organizacji festiwalu postawiłem sobie pytanie, czym powinien się on odznaczać w życiu naszego miasta, jakie powinien mieć cechy odróżniające go od innych wydarzeń? Biorąc to pod uwagę nadałem mu nazwę: „Muzyka w Starym Krakowie”. Muzyka jest bowiem związana z Krakowem już od czasów średniowiecznych, przez związek z Uniwersytetem Jagiellońskim, jej tradycje żyją do dziś w naszym mieście, słusznie uważanym jako wiodące w życiu kulturalnym Polski – mówi Stanisław Gałoński.

Tegoroczną edycję zainauguruje koncert w kościele św. św. Piotra i Pawła, a więc w miejscu pochówku Krzysztofa Pendereckiego. Kocent połączonych zespołów Filharmonii Śląskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Stanisława Krawczyńskiego będzie zaplanowany  hołdem złożonym temu zmarłemu w 2020 roku kompozytorowi. Jego program wypełnią: Agnus Dei Pendereckiego z „Polskiego Requiem” ale w wersji instrumentalnej i „Serenada na orkiestrę smyczkową E-dur” Dvořaka, którą krakowski twórca często dyrygował i bardzo lubił oraz suita „Z czasów Holberga” Griega.

– Szczególną wagę przywiązujemy do współpracy z lwowskim festiwalem, który został utworzony przez tamtejszych działaczy kultury, zainspirowanych naszym festiwalem. Stąd jego nazwa – „Muzyka w Starym Lwowie”. Wsparcie organizacyjne, a także wymierną pomoc rozumiemy jako patriotyczny obowiązek, mając na uwadze świadomość, jak istotną rolę odegrał Lwów w historii polskiej kultury – mówi Stanisław Gałoński 

 Mimo wojny w Ukrainie tego roku festiwal we Lwowie rozpocznie się zgodnie z planem 15 sierpnia i przyniesie kilka koncertów odbywających się we lwowskich zabytkach. Jeden z koncertów – w ramach partnerstwa z krakowskim festiwalem – zabrzmi w Krakowie (26 sierpnia), w bazylice oo. jezuitów. Zagra orkiestra Wirtuozi Lwowa rozszerzona o muzyków z: Mariupola, Dniepra, Charkowa, Kijowa, Chersonia, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie we Lwowie. Zaś solistką będzie lwowska sopranistka Sofija Sołowij. Artystów poprowadzi Serhij Burko, dyrektor lwowskiego festiwalu i Wasyl Kriaczok, dyrygent z Mariupola. Na wieczór złożą się utwory rodziny Mozartów: działającego we Lwowie Xaviera Mozarta oraz jego słynnego ojca Amadeusa i dziadka Leopolda. Ten koncert, którym muzycy chcą podkreślić związki Ukrainy z Europą, organizatorzy krakowskiego festiwalu składają w hołdzie artystom Ukrainy 

Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

7 KOMENTARZE

7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca