Muzyczny spacer po Nowej Hucie. Wystarczy ściągnąć aplikację

Potrzebny jest smartfon, wygodne buty i odrobina czasu, by wybrać się na muzyczny spacer po Nowej Hucie. „Opera Nowohucka 2.0” to pierwszy album muzyczny wydany w formie mobilnej aplikacji, dzięki której można słuchać nie tylko muzyki, ale także poznawać historię największej krakowskiej dzielnicy.

Pomysłodawcą aplikacji jest Marcin Bzyk-Bąk – lider zespołu WU-HAE oraz nowohucki aktywista. Projekt jest kontynuacją „Opery Nowohuckiej”, która została wydana w 2009 r. Mobilna aplikacja powstała z okazji 40-lecia Solidarności.

– Darmową aplikację znajdziemy w App Store i Google Play. Wystarczy wpisać „Opera Nowohucka 2.0.”. Projekt jest progresywnym wydawnictwem. Zawsze chciałem być o krok przed całą resztą. W 2009 r. wydaliśmy muzykę, film i esej na pendrive, który był zamknięty w metalowej puszce. Tym razem pominęliśmy jakiekolwiek nośniki – mówi dla KRKnews.pl Marcin Bzyk-Bąk.

Aplikacja „Opera Nowohucka 2.0” / fot. KRKnews.pl

„Opera Nowohucka 2.0” nawiązuje do lat 1980-1989, które były przełomowe dla historii Polski oraz Nowej Huty. W aplikacji znajdują się teksty piosenek napisanych przez więźniów politycznych oraz Jacka Kaczmarskiego. Oprócz muzyki użytkownicy znajdą także grafiki autorstwa Łukasza Lendy i wspomnienia Macieja Twaroga, który opisał dzieciństwo w Nowej Hucie.

– Aplikacja jest niesamowita. Razem z nami zaśpiewali Kuba Kawalec z zespołu Happysad. Wykonał utwór „Przedszkole”. W piosence „Obława” wystąpił Przemek Lembicz. Obydwa utwory zostały skomponowane przez Jacka Kaczmarskiego. Zaśpiewał także Leszek Wójtowicz z autorską kompozycją, która została nagrana w 1989 r. Nie odtwarzaliśmy tej piosenki ponownie. Na płycie występują ciekawe osobistości. Jest to bardzo ważny kawałek historii Nowej Huty, który został podany w nowoczesnej i niekonwencjonalnej formie. Mam nadzieję, że przez to ludzie się zainteresują – informuje muzyk.

Jak stwierdza Marcin Bzyk-Bąk, „Opera Nowohucka 2.0” jest prawdopodobnie pierwszym albumem muzycznym wydanym przez aplikację mobilną. Dzięki temu każdy posiadać smartfona będzie mógł posłuchać piosenek o historii najstarszej dzielnicy Krakowa.

Muzyczny spacer po Nowej Hucie

„Opera Nowohucka 2.0” to nie tylko album muzyczny i multimedialne treści. Dzięki aplikacji można wybrać się na spacer po Nowej Hucie, a także odkryć historię największej dzielnicy Krakowa oraz dziejów Solidarności.

– W tej chwili w aplikacji są odblokowane trzy piosenki, które można słuchać w całości. Pozostałe są dostępne w formie sampli, które trwają po kilka sekund. By odblokować wszystkie piosenki, trzeba wybrać się na spacer po Nowej Hucie. W aplikacji są zaznaczone miejsca na mapie i gdy dotrzemy do określonej lokacji, to wtedy odblokowuje się piosenka – tłumaczy Bzyk-Bąk.

Aplikacja „Opera Nowohucka 2.0” / fot. KRKnews.pl

Za kilka miesięcy będzie można odblokować wszystkie piosenki z pomocą drobnej opłaty wynoszącej 10-15 zł. Z tej opcji będą mogły skorzystać osoby, które nie mieszkają w Krakowie, ale chcą poznać historię Solidarności czy Nowej Huty.

– Trasa prowadzi śladami Solidarności. Przykładowo trzeba pójść na os. B1, gdzie odbywały się duże demonstracje. Na trasie znajduje się tablica, upamiętniająca tajną komisję robotników. Nie zabrakło Arki Pana, gdzie działo się wiele ważnych wydarzeń. To jest muzyczny spacer po Nowej Hucie – dodaje Marcin Bzyk-Bąk.

js

Najnowsze

Co w Krakowie