Muzyka Chopina zabrzmi na dziedzińcu Wawelu

Musisz przeczytać

Od dzisiaj, przez dwa kolejne sierpniowe weekendy, potrwa 15. Letni  festiwal muzyczny „Wawel o zmierzchu”. W tym czasie, na dziedzińcu arkadowym i dziedzińcu Batorego,  na Wawelu zabrzmi muzyka kompozytorów romantycznych. 

 – Ideą przewodnią tegorocznego festiwalu będzie: romantyczność, stylistyczna różnorodność oraz spotkanie kultury i natur. Piętnasta edycja letniego festiwalu muzycznego „Wawel o zmierzchu” przyniesie ofertę programową zogniskowaną na twórczości kompozytorów romantycznych: Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego i Edwarda Griega czy „romantyzującego modernisty” – Karola Szymanowskiego (w 140. rocznicę urodzin) – informują organizatorzy.

Artyści, w tym laureaci znaczących konkursów muzycznych, wystąpią w różnych składach wykonawczych: od formacji kameralnych do obsady symfonicznej. Koncerty kameralne odbędą się na dziedzińcu Batorego (ulokowanym pomiędzy renesansowym zamkiem a krakowską katedrą), a symfoniczne – na dziedzińcu arkadowym. Koncerty organizowane są w pierwszy i drugi weekend sierpnia od piątku do niedzieli: 5–7 sierpnia oraz 12–14 sierpnia.

Pierwszy dzień festiwalu otwiera koncert kameralny utworów Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Karola Szymanowskiego. Utwory wykonają Aleksandra Kuls-Koziak (skrzypce) i Marcin Koziak (fortepian). W kolejnych dniach melomani posłuchają m.in. II Kwartetu smyczkowego „góralskiego”, napisanego w 1927 r. Utwór, dedykowany zaprzyjaźnionemu z kompozytorem zakopiańskiemu lekarzowi i jego żonie – „Dr. Olgierdowi i Julii Sokołowskim” – uchodzi za jedną z najtrudniejszych i najbardziej awangardowych kompozycji Szymanowskiego.

W piątek, 12 sierpnia, w godz. od 11.00 do 14.00 – również na dziedzińcu arkadowym – organizatorzy zapraszają na występy młodych pianistów: Michała Basisty, Gabrieli Jakimowicz oraz Yehudy Prokopowicza. Wstęp na te recitale jest wolny, a na ich programy złożą się kompozycje: Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Franza Schuberta, Roberta Schumanna i Karola Szymanowskiego.

Ostatni wieczór, zaplanowany na 14 sierpnia na dziedzińcu arkadowym, to wykonanie Koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina i I suity „Peer Gynt” Edvarda Griega – norweskiego artysty określanego „Chopinem Północy”. Utwory wykona CORda Cracovia i Jakub Kuszlik (fortepian) pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram na stronie.

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca