Na 3. piętro w 14,81 sekundy. Strażak z Krakowa z drugim wynikiem w Polsce (ZDJĘCIA)

17 kwietnia 2024 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim odbył się XIV Ogólnopolski Halowy Turniej Drabin Hakowych. Zawody rozegrane zostały w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni. Drugie miejsce w zawodach zajął Bartłomiej Siepietowski z Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie  z czasem 14,81 sek.

Zawody rozegrane zostały w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni. W tym roku do sportowej rywalizacji stanęło 55 zawodników reprezentujących 10 województw: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, małopolskie, podkarpackie, podlaskie, opolskie, lubelskie, świętokrzyskie, wielkopolskie oraz CS PSP Częstochowa.

Konkurencja wspinania przy użyciu drabiny hakowej jest wymagająca przede wszystkim technicznie. Strażak najpierw przebiega dystans 30 metrów trzymając w dłoni drabinę, a następnie wspina się na niej na specjalnej wspinalni na wysokość 3 piętra. 

Wykorzystuje do tego drabinę hakową – obecnie używaną w Polsce jedynie w sporcie pożarniczym. W przeszłości drabiny tego typu były wykorzystywane również w akcjach ratowniczych.

Najlepszy – z czasem 14,68 sekundy – okazał się Michał Erdmańśki z Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Siepietowski z Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie z czasem 14,81 sek. a trzecie – Mateusz Jurkiewicz z Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie z czasem 15,23 sek.

Przy okazji warto wspomnieć, że rekord sokołowskiej wspinalni we wspinaniu się na 3. piętro przy użyciu drabiny hakowej to 13,30 sek. i ustanowił go w 2014 r. ukraiński strażak Aleksander Andrijczuk.

Fot. st. bryg. Sławomir Lipka, KP PSP w Sokołowie Podlaskim

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie