Na Kurdwanowie powstał ogromny mural. Tak oddali cześć wielkiemu polskiemu artyście [zdjęcia]

Festiwal Polikultura

Tak łączy się wielką sztukę z szarą codziennością! Na Kurdwanowie powstał ogromny mural, a inspiracją do jego namalowania był jeden z najwszechstronniejszych polskich artystów – Stanisław Wyspiański.

Mural został stworzony przez Kamila Kuzko w ramach 6. edycji Festiwalu Polikultura. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Nie-do-powiedzenia”, a jej motywem przewodnim była poezja.

Rok temu obchodziliśmy 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, więc organizatorzy Polikultury poprzez sztukę uliczną postanowili oddać mu cześć. Do projektu zaproszony został Kamil Kuzko – artysta i nauczyciel akademicki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyspiański stanowi dla niego istotną inspirację zarówno w sztuce, jak i w życiu.

Mural łączy świat street artu z poezją. Z perspektywy obserwator może odnieść wrażenie, że patrzy na witraż. Z bliska – może próbować odczytać tekst ukryty w geometrycznych figurach.

– Lubię wychodzić w przestrzeń i lubię słyszeć, jak ludzie interpretują moje ściany. Czasami się śmieją, czasami potrafią się denerwować, co też jest fajne. Czasami ktoś mi mówi, że coś znalazł – coś, co daje mu do myślenia. Nie jest to częste, ale takie głosy stanowią dla mnie napęd do podejmowania działań i tworzenia – mówi Kamil Kuzko.

Pętla

Opublikowany przez Kamil Kuzko Wtorek, 22 maja 2018

 

– Gdy w grupie odpowiedzialnej za projekt muralu narodził się pomysł uhonorowania muralem Stanisława Wyspiańskiego, naturalnym kandydatem wydał mi się Kamil Kuzko. Wiedziałem, jak ceni tego artystę. Wiedziałem też, że powstanie wizja autorska, wielowątkowa, która wpisze się w to trudne otoczenie, w którym ostatecznie mural się pojawił – mówi Jacek Szlak, mentor projektu w ramach festiwalu i znawca krakowskiego street artu.

Polikultura to festiwal organizowany przez studentów pierwszego roku Zarządzania Kulturą i Mediami Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z doktorantami Instytutu Kultury UJ. Idea powstała w 2013 roku i od tamtego czasu przekazywana jest kolejnym rocznikom przyszłych menedżerów kultury, którzy biorą na swe barki organizację przedsięwzięcia.

Efekt współpracy Kamila Kuzko ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego można zobaczyć przy pętli tramwajowej Kurdwanów P+R na bloku przy ulicy Storczykowej 4.

Dzięki muralowi 6. edycja Polikultury pozostawiła po sobie ślad i historię krakowskiego street artu.

ip

zdjęcie tytułowe / fot. Festiwal Polikultura

Zobacz także