Na lotnisku w Balicach otwarto drugi w Polsce lotniskowy punkt paszportowy (ZDJĘCIA)

Na krakowskim lotnisku w Balicach zaczął działać od poniedziałki punkt paszportowy. Będzie tu można wyrobić tymczasowy dokument w sytuacjach awaryjnych, np. jeśli zapomnimy paszportu lub przy odprawie okaże się, że jest nieważny. To drugi tego typu miejsce w Polsce. 

Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice jest drugim takim punktem w Polsce, po Lotnisku Chopina w Warszawie. Po Balicach podobne rozwiązania powstaną także w Gdańsku i Katowicach.

 – Wychodzimy naprzeciw potrzebom podróżujących. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że czas przed podróżą, np. na wyczekiwane wakacje, potrafi być stresujący. Zdarza się, że pośród elementów, które musimy zabrać do bagażu, zapomnimy o najważniejszym, czyli o dokumencie tożsamości. Załatwienie tej sprawy umożliwi dziś otwarty punkt, gdzie wyrobimy paszport tymczasowy. To szansa na wylot z kraju i nierezygnowanie z planów wakacyjnych czy służbowych – mówił II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

– Bardzo się cieszę, że z inicjatywy Wojewody Małopolskiego otwieramy punkt wydawania paszportów tymczasowych w terminalu pasażerskim. Jest to kolejne ułatwienie i pomoc dla pasażerów krakowskiego lotniska. Teraz, w nagłych sytuacjach, będą mogli właśnie tutaj sprawnie i szybko otrzymać niezbędny dokument. Port lotniczy to także granica państwa, a brak paszportu w wielu przypadkach po prostu uniemożliwia podróż – powiedział p. o. prezesa zarządu Kraków Airport Łukasz Strutyński.

Paszport tymczasowy w porcie lotniczym mogą otrzymać wyłącznie polscy obywatele, którzy posiadają ważny bilet lotniczy i napotkali problemy z dokumentem tożsamości przed wylotem. Dotyczy to sytuacji, gdy pasażer przed wylotem utracił dokument tożsamości lub zapomniał go zabrać, a także gdy zorientował się, że posiadany dokument utracił ważność lub jego ważność jest zbyt krótka do odbycia planowanej podróży. Aby uzyskać tymczasowy paszport, należy wystąpić o niego nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowanym wylotem.

Jeśli jednak na 48 godzin przed odlotem okaże się, że brakuje ważnego dokumentu, konieczne jest udanie się do wybranego punktu paszportowego i złożenie wniosku o wydanie paszportu biometrycznego, niezależnie od korzystania z Punktu Wydawania Paszportów Tymczasowych na lotnisku.

– Pamiętajmy, że przed udaniem się do punktu wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku należy sprawdzić, czy kraj do którego się udajemy dopuszcza wjazd na podstawie paszportu tymczasowego. Informacje te można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub poprzez kontakt z konsulatem danego kraju – przypomina dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda.

Aby otrzymać szybki paszport tymczasowy na lotnisku, należy przedstawić kilka dokumentów i spełnić określone warunki. Przede wszystkim potrzebny będzie dokument potwierdzający tożsamość, jeśli jest dostępny. Kluczowym elementem jest również ważny bilet lotniczy na podróż zagraniczną, który należy okazać przy składaniu wniosku.

Dodatkowo, wymagane jest dostarczenie aktualnej fotografii paszportowej. Jeśli nie posiadasz takiej fotografii, urzędnik w punkcie paszportowym na lotnisku może ją wykonać na miejscu. Należy także uiścić opłatę paszportową w wysokości 30 zł, która może być opłacona wyłącznie kartą płatniczą w punkcie paszportowym.

Termin ważności szybkiego paszportu tymczasowego zostanie ustalony przez urzędnika w zależności od wymagań kraju, do którego udaje się obywatel. Może on wynosić od 1 do 365 dni, dostosowując się do specyficznych potrzeb podróży międzynarodowej.

Szybkiego paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która nigdy nie posiadała paszportu lub dowodu osobistego z numerem PESEL. Bez znaczenia jest to, że dokument tożsamości został już wydrukowany i oczekuje na odbiór w urzędzie. Dokumentu nie otrzyma także osoba, która wyrobiła już wcześniej szybki paszport tymczasowy i od tamtej pory nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula oraz gdy posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży, np. dowód osobisty.

Ponadto szybki paszport tymczasowy nie zostanie wydany dziecku, gdy brak jest zgody drugiego rodzica.

Punkt wydawania paszportów tymczasowych  zlokalizowany jest w terminalu pasażerskim na poziomie +1. Będzie otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30.

Patrycja Bliska 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie