Na lotnisku w Balicach ruch taki, jak cztery lata temu

W listopadzie z usług krakowskiego lotniska skorzystało 459.351 pasażerów, o 33 proc. mniej
w stosunku do listopada 2019 roku, ale aż o 655 proc. więcej w stosunku do listopada 2020. Łącznie od początku 2021 roku na lotnisku w Balicach obsłużono 2.640.977 pasażerów.

Wzrost ruchu lotniczego w listopadzie o 655 proc. jest mylący, bowiem w rok temu o tej porze był jednym z najgorszych okresów dla branży. Jak dziś rozwija się lotnisko w Balicach?

Wszystko wskazuje na to, że na koniec roku Balicom uda się przekroczyć granice 3 mln obsłużonych pasażerów. Takie statystyki krakowskie lotnisko miało… 10 lat temu. Ale nie jest tak źle. Lepiej jest porównywać statystyki z poszczególnych miesięcy. I Te z zakończonego właśnie listopada są podobne do listopada 2017. Można więc powiedzieć, że krakowskie lotnisko cofnęło się w rozwoju o cztery lata. Przyszły rok zdecyduje, czy i jak szybko uda się nadrobić zaległości spowodowane przez pandemie koronawirusa.

Wydarzenia listopada 2021 na Balicach

Podróże transatlantyckie
Od listopada Stany Zjednoczone otwarły granice dla wszystkich osób, które są zaszczepione oraz posiadają inne dokumenty uprawniające do wjazdu. Zainteresowanie wznowionymi lotami okazało się bardzo duże. Z Krakowa do Chicago można polecieć dzięki PLL LOT.

Inauguracja sezonu Zima 2021/2022
31 października weszła w życie zimowa siatka połączeń Kraków Airport, w ofercie której znajduje
się 123 regularnych połączeń do 94 portów lotniczych z 9 nowymi atrakcyjnymi kierunkami.

Bramki biometryczne
Od miesiąca na krakowskim lotnisku działa system bramek ABC (Automated Border Control),który jest przeznaczony do prowadzenia odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen, tj. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Chorwacji czy Albanii). Pasażer sam dokonuje wyboru dotyczącego formy kontroli pomiędzy standardową a automatyczną. Pięć z bramek będzie przeznaczonych do odpraw osób wylatujących, a kolejne pięć dla pasażerów odwiedzających nasz kraj w strefie Non-Schengen. Oprócz weryfikacji wizerunku pasażera, dzięki czytnikom linii papilarnych, stało się również możliwe porównywanie zgodności odcisków palców z danymi zawartymi w dokumencie posiadacza. Zastosowanie najnowocześniejszych technik biometrycznych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Sukcesy Centrum Edukacji Lotniczej
Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport zostało nominowane w kategorii „Instytucja” do nagrody Popularyzator Nauki 2021 a także w związku z realizacją wielu nowych atrakcji i pomysłów w ostatnim roku, otrzymało nominację w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski” w kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna”. Dziękujemy wszystkim za zaufanie i zapraszamy do Centrum Edukacji Lotniczej.

Lotnicza ciekawostka
Na krakowskim lotnisku wylądował Douglas DC-6B, amerykański samolot pasażerski i transportowy, produkowany w latach 1946-1959 przez firmę Douglas Aircraft Company. Maszyna stała na płycie lotniska dwa dni i wzbudziła niezwykłe zainteresowanie miłośników awiacji czyli spotterów, którzy z pasją fotografowali lotniczą ciekawostkę.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie