Na początku tygodnia rząd ma skierować do Sejmu najnowszy projekt nowelizacji przepisów antykryzysowych. Do szczegółów programu dotarli dziennikarze ″Rzeczpospolitej″. Rząd chce ułatwić pracodawcom m.in. zwalnianie pracowników.
Projekt zawiera np. rozwiązanie, w myśl którego przedsiębiorcy dotknięci kryzysem będą mogli obciąć czas pracy zatrudnionych, a co za tym idzie, także ich wynagrodzenia (o 10 proc.), tylko na podstawie oświadczenia takiego pracodawcy. Nie będzie musiał on takich oszczędności uzgadniać z pracownikami ani działającymi w firmie związkami zawodowymi. Gdyby takie rozwiązanie zastosowali wszyscy polscy przedsiębiorcy w stosunku do wszystkich zatrudnionych, mogliby zaoszczędzić 4 mld zł – czytamy w ″Rzeczpospolitej″.
Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom zwalnianie i cięcie wynagrodzeń pracowników. Po zmianach będzie to można zrobić nawet e-mailem. Z projektu, jaki już w tym tygodniu może zostać przyjęty przez Sejm, wynika, że na pierwszy ogień do zwolnienia będą mogły pójść osoby z dodatkowymi źródłami przychodów, w tym emeryci, renciści i rentierzy.
Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan twierdzi, że program powinien zostać wcześniej poddany konsultacjom społecznym. Jego zdaniem, pracodawcy walczą w tej chwili przede wszystkim o to, by ludzi nie zwalniać. I na tym polu potrzebują wsparcia.
ml, Rzeczpospolita