Nadchodzą kolejne zmiany. Łatwiej będzie zwalniać. Wystarczy e-mail

Na początku tygodnia rząd ma skierować do Sejmu najnowszy projekt nowelizacji przepisów antykryzysowych. Do szczegółów programu dotarli dziennikarze ″Rzeczpospolitej″. Rząd chce ułatwić pracodawcom m.in. zwalnianie pracowników.

Projekt zawiera np. rozwiązanie, w myśl którego przedsiębiorcy dotknięci kryzysem będą mogli obciąć czas pracy zatrudnionych, a co za tym idzie, także ich wynagrodzenia (o 10 proc.), tylko na podstawie oświadczenia takiego pracodawcy. Nie będzie musiał on takich oszczędności uzgadniać z pracownikami ani działającymi w firmie związkami zawodowymi. Gdyby takie rozwiązanie zastosowali wszyscy polscy przedsiębiorcy w stosunku do wszystkich zatrudnionych, mogliby zaoszczędzić 4 mld zł – czytamy w ″Rzeczpospolitej″.

Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom zwalnianie i cięcie wynagrodzeń pracowników. Po zmianach będzie to można zrobić nawet e-mailem. Z projektu, jaki już w tym tygodniu może zostać przyjęty przez Sejm, wynika, że na pierwszy ogień do zwolnienia będą mogły pójść osoby z dodatkowymi źródłami przychodów, w tym emeryci, renciści i rentierzy.

Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan twierdzi, że program powinien zostać wcześniej poddany konsultacjom społecznym. Jego zdaniem, pracodawcy walczą w tej chwili przede wszystkim o to, by ludzi nie zwalniać. I na tym polu potrzebują wsparcia.

ml, Rzeczpospolita

Najnowsze

Co w Krakowie