Nagroda im. Stanisława Vincenza dla właściciela i współtwórcy wydawnictwa Austeria

Wojciech Ornat, właściciel i współtwórca wydawnictwa Austeria, otrzymał Nagrodę im. Stanisława Vincenza za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej, przyznawaną przez Radę Miasta Krakowa. Uroczystość wręczenia nagrody tegorocznemu laureatowi odbyła się w środę, 17 listopada 2021 – podczas Open Eyes Economy Summit. W Centrum Kongresowym ICE wyróżnienie Wojciechowi Ornatowi wręczył Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Wojciech Ornat to właściciel i współtwórca wydawnictwa Austeria, jednego z najważniejszych promotorów wielonarodowej i wielokulturowej natury naszego makroregionu. Wydawnictwo Austeria skupia się na publikacji najbardziej wartościowych prac związanych z tematyką żydowską, i środkowoeuropejską, ale nie tylko. Siedziba wydawnictwa znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sięgającym końca XV wieku budynku dawnej Mykwy. Od początku istnienia łączy najwyższej jakości treści z unikalnym opracowaniem edytorskim. Stale poszerzająca się oferta obejmuje literaturę jidysz, hebrajską, włoską, francuską, niemiecką, węgierską, dzieła Josepha Rotha, współczesną poezję i prozę Adama Wodnickiego. W dziale judaików ważną pozycję zajmują reprinty ksiąg Biblii Hebrajskiej w przekładzie Izaaka Cylkowa. Unikalnym, autorskim projektem Wydawnictwa Austeria są „Książki do pisania”, które łącząc cechy notesu, zbioru cytatów i fotografii, stanowią wyjątkowy pomysł wydawniczy na skalę światową. Ma w swojej ofercie także niepowtarzalne artykuły papiernicze i piśmiennicze, notesy, mapy, plakaty, karty pocztowe. I te działania zostały docenione przez Radę Miasta Krakowa, która tegoroczną Nagrodę im. Stanisława Vincenza przyznała Wojciechowi Ornatowi.

Wojciech Ornat (fot. Piotr Malec/OEES)

Laudację wygłosił Krzysztof Czyżewski. – Dzieło Wojciecha Ornata przenika duch Stanisława Vincenza. Nie tylko dlatego, że i on nigdy „nie mówił o Żydach inaczej niż ze łzami w oczach”. I nie tylko dlatego, że domy budowane przez Vincenza jako rodzinne, nieuchronnie przemieniały się w austerie, najpierw pod karpacką Czarnohorą, a potem, po końcu świata, w alpejskim La Combe. Także dlatego, że łączy ich „jeszcze jakaś inna, głębsza świadomość, a raczej pamięć – Mneme”, nakazująca im nie dowierzać głosom przekonanych o tym, że „tamto przeciw Żydom dawno już zupełnie wygasło”. Vincenz słyszał te głosy pośród lwowskich kosmopolitów w przededniu dojścia Hitlera do władzy. Ornat słyszy je pośród krakowskich czy budapesztańskich obywateli Unii Europejskiej bagatelizujących marsz faszystów, którzy za chwilę spalą tekst Statutu Kaliskiego przy okrzykach „Śmierć Żydom!”, i chętniej opowiadających się za budowaniem murów niż mostów, dzisiaj w postaci korytarzy humanitarnych na gwałt potrzebnych umierającym na granicach – mówił Krzysztof Czyżewski.

fot. Piotr Malec/OEES

– W imieniu Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa oraz własnym pragnę Panu serdecznie pogratulować zdobycia tak prestiżowego wyróżnienia. Jako właściciel i założyciel Wydawnictwa „Austeria” od lat współtworzy Pan krakowski krajobraz wielokulturowego Krakowa. Dzięki zaangażowaniu Pana i całego zespołu redakcyjnego możemy obcować z wyjątkowymi pozycjami literatury jidysz, hebrajskiej, włoskiej, francuskiej, niemieckiej, węgierskiej, dziełami Josepha Rotha, czy współczesną poezją i prozą Adama Wodnickiego – powiedział podczas uroczystości Dominik Jaśkowiec. – Nagroda im. Stanisława Vincenza przyznawana jest twórcom i promotorom kultury z Europy Środkowo-Wschodniej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury tego regionu. Mam nadzieję, że  będzie ona wyróżnieniem,  które dostrzeżone zostanie nie tylko przez osoby związane ze światem kultury, ale sprawi również, iż głosy artystów i twórców będą obecne podczas spotkań międzynarodowego grona ekspertów, a także liderów życia politycznego, społecznego i gospodarczego – podkreślił przewodniczący RMK.

fot. Piotr Malec/OEES

Nagroda im. Stanisława Vincenza to wyróżnienie przyznawane od 2005 roku za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Jej fundatorami byli: w latach 2005-2007 Instytut Studiów Wschodnich, w latach 2008–2010 Prezydent Miasta Krakowa, a od 2011 roku nagroda przyznawana jest przez Radę Miasta Krakowa po wskazaniu laureata przez Międzynarodową Kapitułę. Dotychczas Nagrodę otrzymali: Tomas Venclova, Jiři Gruša, Krzysztof Czyżewski, Emil Brix, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj, Andrzej Stasiuk, Martin Pollack, Magda Vášáryova, Serhij Żadan, Jacek Purchla, Jarosław Hrycak, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki, G. Csaba Kiss, a w 2020 r. Oleg Sencow. I te działania zostały docenione przez Radę Miasta Krakowa, która tegoroczną Nagrodę im. Stanisława Vincenza przyznała Wojciechowi Ornatowi. Wyróżnienie to przede wszystkim statuetka oraz prawo do używania tytułu: „Laureat Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza”, ale także gratyfikacja finansowa – 50 000 zł.

Fot. materiały prasowe/kraków.pl

Patron Nagrody – Stanisław Vincenz (1888–1971) – jest szeroko znany w polskiej i europejskiej kulturze i literaturze jako wybitny etnograf, eseista, filozof, ceniony pisarz, autor słynnej trylogii „Na wysokiej połoninie”. Był badaczem i wnikliwym znawcą kultury Huculszczyzny i Pokucia, organizatorem pierwszego zjazdu „małych ojczyzn” w szwajcarskim Vallamont i autorem koncepcji, zgodnie z którą nie tyle państwa, ile regionalne „małe ojczyzny” stanowią o więzi Europejczyków. Stanisław Vincenz był człowiekiem dialogu międzykulturowego i międzynarodowego.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie