Krakowski fort i basen z Nagrodami „Budowa Roku 2021″

„Budowa Roku” to konkurs Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, w którym nagradzane są najlepsze inwestycje z ostatnich 12 miesięcy. Rozbudowa fortu „Jugowice” na potrzeby Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego otrzymała nagrodę I stopnia „Budowa Roku 2021”. Takie samo wyróżnienie otrzymała także budowa basenu przy ul. Eisenberga.

Budowa Roku 2021

Zdjęcie 1 z 16

Budowa basenu przy ul. Eisenberga

Za rozbudowę fortu „Jugowice” odpowiadał Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. Chodziło o rewitalizację i adaptację zachowanych zabytkowych części fortu „Jugowice” 52A przy ul. Fortecznej wraz z rozbudową. Cel – utworzenie w obiekcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. Projektantem wybranym w drodze konkursu architektonicznego jest Pracownia Architektoniczna Ferdzynowie z Łodzi, natomiast generalnym wykonawcą prac została firma Budmex sp. z o.o. z Nowego Sącza.

Budowa basenu przy ul. Eisenberga to z kolei inwestycja Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Kryty basen (pływalnia) został zbudowany w latach 2018‒2021 na działce, na której uprzednio znajdowały się obiekty byłego Ośrodka Sportu Krakowianka. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zrealizowano tu kąpielisko, które funkcjonowało do 2008 roku. „Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nowo projektowane budynki mogły być zlokalizowane jedynie w miejscach wcześniej zabudowanych i nie pokrytych roślinnością. Konsekwentna realizacja tych założeń doprowadziła do kreacji form prostych, oszczędnych i dopasowanych do terenu. Budynkom kompleksu nadano formę stodół połączonych ścianami szczytowymi i opadających kaskadowo. Główne wejście do budynku basenowego oraz budynku fitness prowadzi przez portal wejściowy usytuowany centralnie, łączący funkcjonalnie i przestrzennie obydwa budynki. Bryły budynków mają formę prostopadłościanów przykrytych dachami dwuspadowymi” – czytamy w uzasadnieniu do przyznania nagrody.Budynek pływalni oraz fitness są przeznaczone do użytku publicznego. Podstawowym założeniem było zaprojektowanie obiektu wielofunkcyjnego służącego jak najliczniejszemu gronu użytkowników. Na parterze budynku pływalni usytuowano foyer z kasą, recepcję, sklep, szatnia i toaleta, a na piętrze ‒ pomieszczenia administracyjne i strefę wellness. W tej strefie znajduje się osobna recepcja, pomieszczenie biurowe i zespół szatniowo-sanitarny, w tym: hammam (łaźnia turecka), grota solna, sauna fińska, sauna ziołowa, ścieżka sensoryczna, brodzik do moczenia stóp oraz kostkarka z lodem przy prysznicach wolno stojących, strefa wypoczynku. Ze strefy wypoczynku jest możliwe wyjście na taras zewnętrzny.

Nagrody „Budowa Roku 2021” przypadły też innym małopolskim inwestycjom. Doceniono również budowę Piłkarskiego Centrum Treningowo-Badawczego Polski Południowej dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Cracovii w Rącznej oraz Rewitalizacja Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu przy ul. Ogrodowej i ul. Jadwigi Wolskiej.

(red) (fot. budowaroku.pl)

Najnowsze

Co w Krakowie