Nagrzany samochód to śmiertelna pułapka. Zwłaszcza dla dzieci i zwierząt.

Fot. pl.wikipedia.org

Pamiętaj – w takie słoneczne i upalne dni jak dzisiaj nie zostawiaj ani dziecka, ani psa w zamkniętym samochodzie. Małopolska policja po raz kolejny przypomina i ostrzega, że nagrzany samochód to śmiertelna pułapka.

Ile razy słyszeliśmy o pozostawieniu dzieci lub psów w zamkniętym samochodzie w czasie upałów? Nie raz takie nieodpowiedzialne zachowanie zakończyło się tragicznie. Małopolska policja przypomina i ostrzega: nagrzany samochód to śmiertelna pułapka, zwłaszcza dla dzieci i zwierząt.

Dzieci nie płaczą, nie mają siły, by krzyczeć

„W upalne dni ogromnym niebezpieczeństwem jest pozostawianie dzieci lub zwierząt domowych w szczelnie zamkniętych pojazdach. Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, nawet do 60 stopni Celsjusza. Przebywające w nim dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego” – czytamy w specjalnym ostrzeżeniu policyjnym na pierwszy weekend sierpnia.

W upalne dni ogromnym niebezpieczeństwem jest pozostawianie dzieci lub zwierząt domowych w szczelnie zamkniętych…

Opublikowany przez Małopolska Policja Piątek, 31 lipca 2020

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są najmłodsze dzieci, u których mechanizmy termoregulacji nie są w pełni wykształcone. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego,  co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie.

„W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie mają siły, aby krzyczeć. Skutki nieodpowiedzialnego postępowania rodziców bądź opiekunów mogą być dramatyczne” – przypominają policjanci.

Jak musisz -wybij szybę

I zwracają uwagę, że upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia.

„Pamiętajmy również, iż na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. Będąc świadkiem takiego zdarzenia nie przechodźmy obojętnie. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Jeżeli stan dziecka na to pozwala poszukajmy właściciela pojazdu. Gdy jednak życie dziecka jest zagrożone konieczne jest szybkie uwolnienie dziecka z „pułapki” i udzielenie mu pomocy. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt” – informuje małopolska policja.

(red)

Zobacz także