Najlepsze Pokemony są na Kazimierzu i na…

„Ktoś zna jakieś stałe respy Bulbasaura albo Chamandera? Bo Squirtle to na każdym rogu siedzi”. Podobno w Krakowie najlepsze i najtłustsze Pokemony są na Plantach i na Kazimierzu w okolicach Placu Nowego. Powstają fora, grupy na facebooku, a nawet mapy gdzie można znaleźć najwięcej Pokemonów. O co chodzi z Mankey, Electabuzz, Ekans czy Doduo?

1472114720393
Mapa pokemonów

Cały świat ogarnęła pokemania, na każdym kroku ludzie gapiący się w telefony szukają Pokemonów, a najlepiej takich ,których jeszcze nie mają. Krakowskie Planty obfitują w dziwne, niespotykane i dobre pokemony. Powstała nawet interaktywna mapa, dzięki której można sprawdzić w których rejonach miasta, dzielnicy, Polski spotkamy Pokemony.

– Od kilku dni jestem w Krakowie i zdążyłem już złapać parę okazów, których w moim miasteczku rodzinnym znaleźć nie dało rady albo były to rarytasy. Zastanawia mnie fakt czy są jakieś spawny pokemonów, których jeszcze nie napotkałem czyli: Doduo!!!!! Mankey! Electabuzz Ekans! – pyta na grupie Pokemon GO Kraków, MotKo.

W okolicach ulicy Krakowskiej, zobaczyłem młodego człowieka zaciekle klikającego w telefon – wiedziałem, że nie pisze smsa, ani nie rozmawia przez messengera.

-Co Pokemony? Są jakieś fajne? – pytam.

-Kilka jest, mam dwa Charmandery mają niestety słabe ataki. – odparł młodzieniec w czapce z daszkiem i „niskich” spodniach.

O co chodzi w łapaniu Pokemonów

IMG_6978
Pokemon Tangela

Jednym z celów gry jest złapanie jak największej liczby stworków (pokemonów). Żeby to zrobić, trzeba pójść na spacer z włączoną aplikacją i czekać, aż obok awatara gracza (gracza tworzymy sami) pojawi się stworek. Wystarczy dotknąć go palcem, a gra pokaże zupełnie nowy ekran. Trójwymiarowy model stworka zostaje nałożony na obraz z kamery, a gracz palcem musi wyrzucić Pokeballa – czyli specjalną kulkę, która chwyta pokemony.
Jedno jest pewne, gra wymaga od graczy ruszenia się z domu. Oprócz łapania stworków w różnych lokalizacjach nakłania też do odwiedzania tzw. PokeStop – różnych ciekawych punktów na prawdziwej mapie. W grze można zobaczyć zdjęcie takiej lokalizacji – np. knajpy czy pomnika i zdobyć w tym „pokestopie” różne przedmioty i bonusy ułatwiające rozgrywkę. Przeważnie są to Pokeballe, jajka, czy spray type medicine – specyfik do leczenia poranionych pokemonów.

Po pięciu minutach takie miejsce staje się znowu aktywne, więc w centrum Krakowa krótki spacer może dać naprawdę sporo nowych Pokeballi oraz przedmiotów przywracającym stworkom sprawność po walce.

Podsumowując – zbieramy pokemony dzięki temu zyskujemy na doświadczeniu, sile i wszystkim co jest nam potrzebne by przejść do kolejnych poziomów. Dopiero poziom 21-22 daje pełną frajdę z gry. Wtedy tak naprawdę opłaca się przeprowadzać ewolucję pokemonów i tzw PowerUp. Kiedy już nazbieramy odpowiednią liczbę Pokemonów, będziemy na levelu 22 – możemy spokojnie zaanektować jedną z wielu dostępnych praktycznie wszędzie wież i bronić ją przed innymi graczami w rozgrywce Pokemon Go.

Nie grają wszyscy

W Pokemony grają mali i duzi, ludzie z korporacji i na wysokich stanowiskach, marketingowcy i handlowcy. Jednak jak się okazuje, nie każdy połknął haczyk o nazwie PokemonGo.

– Moje córki też grały ale nie grają już, nie wciągnęło ich. Moim zdaniem to moda sztucznie wykreowana przez media – powiedziała nam Agnieszka Cynarska -Taran mieszkanka krakowskich Swoszowic

Gra ma wielki potencjał do wykorzystania przez np. właścicieli knajp. Kwestią czasu jest pojawienie się reklam w stylu: „Tylko w naszym ogródku najlepsze piwo + pokemony gratis”? albo „Przy naszej knajpie znajdziesz najlepsze Pokemony w mieście. Dla zarejestrowanych w Pokemon Go 10% rabatu.”

W wielu miejscach na świecie zabroniono już gry w Pokemony, a w Japonii człowiek jadący samochodem w pogoni za pokemonem zabił jedną osobę. W Polsce Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zachęca, by ostrożnie korzystać z mobilnych aplikacji wykorzystujących technologię geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo fizyczne, ale i o bezpieczeństwo naszych danych zawartych w smartfonach Pamiętajmy, że gry i aplikacje oparte na modelu tzw. rozszerzonej rzeczywistości mogą także rejestrować m.in. wizerunki innych osób poprzez użycie kamery, aparatu.

(bg)

fot. map.pokego.no; pixabay

Najnowsze

Co w Krakowie