Najsłynniejsza nowohucka aleja obchodzi swoje święto

Już w najbliższą niedzielę, 22 października odbędzie się Święto Alei Róż. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje.  – Mamy nadzieję, że razem zainaugurujemy wydarzenie, które na stałe wpisze się w program kulturalny w Nowej Hucie. Niech „nowa” aleja Róż będzie miejscem inspirujących spotkań nie tylko naszej dzielnicy, ale całego Krakowa – zachęca krakowski magistrat. 

Na uczestników i uczestniczki wydarzenia czekają liczne atrakcje, m.in. rodzinny spektakl, koncert, spacer, prelekcja, fotobudka, gry, porady fizjoterapeutów, jak również kreatywne warsztaty ekologiczne (m.in. graffiti, plastyczne, wikliniarskie, recyclingowe, rękodzielnicze)  oraz szereg niespodzianek.

W lipcu tego roku zakończyła się trwająca niemal rok przebudowa alei Róż. Projekt realizowany był w ramach budżetu obywatelskiego i zakładał powrót do historycznego układu zieleni z lat 50. W wyniku przebudowy alei Róż z 600 mkw. do 1700 mkw. zwiększyła się jej powierzchnia czynna biologicznie. Spod drzew usunięto płyty betonowe. Zastąpiono je ziemią amsterdamską (podłoże strukturalne z różnych materiałów, na bazie piasku, które służy do sadzenia drzew na terenach zurbanizowanych, opracowane przez naukowców z Holandii) z górną warstwą nawierzchni mineralnej. Według Zarządu Zieleni Miejskiej takie podłoże przyczynia się do poprawy warunków roślin na terenach zurbanizowanych, m.in. umożliwia lepszy pobór wody.

Na odnowionej alei pojawiło się  1260 krzewów róż odmian Hommage à Barbara, Rotilia, Rotkappchen, Cayenne, Black Forest Rose i 3,5 tys. innych krzewów – m.in. lilak i ligustr pospolity. Posadzono tu też 500 bylin i roślin cebulowych oraz 24 lipy drobnolistne w dwóch szpalerach równolegle rosnących już w tym miejscu drzew.

Szczegółowy program:
11.00–15.00 – Kreatywne warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych (aleja Róż)
11.00–15.00 – Warsztaty upcyclingowe z Fundacją Crush on Trash: tworzenie ażurowych lampionów z puszek aluminiowych oraz budek dla dla ptaków z plastikowych opakowań
11.00–12.00 – Domowy Teatr Lalek „Śmieciowe historie” (aleja Róż)
11.15–12.15 – „Spacer aleją Róż” szlakiem nowohuckiej sagi
Prowadzenie: Marta Pacholczyk-Dzierwa
Miejsce zbiórki: Restauracja Stylowa (os. Centrum C 3)
12.00–13.30 – Pokaz i warsztaty graffiti (aleja Róż)
12.30–13.00 – Wykład dotyczący zmian koncepcji zagospodarowania alei Róż
Prowadzenie: Maciej Miezian.
Miejsce: Klubokawiarnia B7 (os. Centrum B 7)
13.30–14.30 – Koncert akustyczny zespołu Immersja (aleja Róż)
11.00–15.00 – Konsultacje z fizjoterapeutami z FizjoHuty.
Organizatorami święta są: Dzielnica XVIII Nowa Huta wraz z Ośrodkiem Kultury Norwida, a także licznymi partnerami, wśród których znaleźli się: Stowarzyszenie CENTRUM B7, Cafe NOWA Księgarnia, Fundacja ECO Travel, MPO Kraków, Nasza Huta, Głos Tygodnik Nowohucki.

Święto organizują Dzielnica XVIII Nowa Huta i Ośrodek Kultury Norwida.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie