Najstarsza zakonnica świata mieszka w Krakowie! Wczoraj miała urodziny

Najstarsza siostra zakonna na świecie skończyła właśnie 110 lat! Matka Cecylia Maria Roszak z krakowskiego klasztoru dominikanek na Gródku miała wczoraj urodziny.

Urodziła się 25 marca 1908 r. w wielkopolskiej wsi Kiełczewo koło Kościana. W 1929 r. wstąpiła do klasztoru dominikanek na Gródku w Krakowie. Po obłóczynach na początku 1930 r. przyjęła zakonne imię Cecylia.

Obecnie zakonnica nie wstaje już z łózka, niemniej nadal zachowuje wigor. – W wieku 101 lat szczęśliwie przeszła operację biodra i kolan. Uczęszczała potem na wspólne modlitwy, posługując się chodzikiem, pokonując również schody. Miała bardzo sprawny umysł, była na bieżąco w sprawach Kościoła i świata, interesowała się życiem wspólnoty zakonnej, odwiedzała chore siostry. Nie wypuszczała z rąk różańca, pamiętając o intencjach i prośbach o modlitwę, które bardzo licznie napływają do klasztoru. Już jako osoba mocno leciwa zachowała swą młodzieńczość ducha, intelektu i humoru. Żartem mówiła do swych sióstr: „Ja was wszystkie pochowam!” – mówi Piotr Stefaniak, historyk, biograf 110-letniej zakonnicy, cytowany przez Gościa Niedzielnego.

W dniu 110 urodzin siostrę Cecylię odwiedził wczoraj arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski.

(ip)

fot. Archidiecezja Krakowska / Piotr Jantos

Najnowsze

Co w Krakowie