Najstarsze, najnowsze, najdłuższe. Dzisiaj wielka parada tramwajów

Dzisiaj (17 września) podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ulicami Krakowa przejadą historyczne i współczesne tramwaje. Pojazdy wyjadą o godzinie 11.00 z zajezdni tramwajowej Podgórze (ul. J. Brożka 3) i przejadą do zajezdni tramwajowej Nowa Huta (ul. Ujastek 12). Do pojazdów będzie można wsiąść na terenie zajezdni Podgórze (wejście na teren zajezdni będzie możliwe już od 10.00) oraz tylko na jednym przystanku na trasie parady – Teatr Słowackiego.

 W paradzie wezmą udział wyjątkowe wagony w tym te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak popularna „Gracówka”, a także wagony typu N z Warszawy i Poznania, które w ramach wymiany trafiły do Krakowa. Warto podkreślić, że to właśnie tego typu tramwaje N kilkadziesiąt lat temu woziły pracowników Kombinatu do pracy i jeździły dokładnie po tej trasie, po której pojedzie parada. Kraków będzie można podziwiać również z okien współczesnych tramwajów, które będą brały udział w paradzie, w tym z okien najnowszego Lajkonika II oraz najdłuższego tramwaju w Polsce czyli Krakowiaka.

Zabytkowy tramwaj z Warszawy spędzi wakacje w Krakowie

Przejazd historycznymi tramwajami będzie bezpłatny – uczestnicy otrzymają pamiątkowe bilety, które będą rozdawane w dniu parady w zajezdni Podgórze.

Trasa przejazdu zabytkowych i współczesnych tramwajów będzie następująca:

Zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka), Kapelanka, Dietla, Stradomska, św. Gertrudy, Westerplatte, Lubicz, Mogilska, al. Jana Pawła II, pl. Centralny, al. Solidarności, zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12). Po przyjeździe na teren zajezdni Nowa Huta dla uczestników parady zostało zaplanowanych wiele atrakcji, m.in. przejazdy potrójnym składem wagonów N z Warszawy, Krakowa i Poznania (wycieczki zostały zaplanowane co 30 minut z zajezdni Nowa Huta do pl. Centralnego), przejazdy na terenie zajezdni zabytkowym Tarpanem i radiowozem, możliwość wejścia do kabiny tramwaju oraz gry i zabawy dla dzieci. Swoje stoiska będą mieć także Policja i Straż Miejska. Wspólna zabawa została zaplanowana do godziny 15:00.

Dla osób, które będą chciały wrócić do zajezdni Podgórze będzie zorganizowany przejazd tramwajami po trasie parady (będą się zatrzymywać na każdym przystanku). Odjazdy zostały zaplanowane co pół godziny o 13.00, 13.30, 14.00, 14.30 i 15:00. Organizatorzy nie zapewniają miejsc parkingowych. O paradzie będzie informował mieszkańców i turystów specjalny historyczny skład wagonów, który wyjedzie na ulice Starego Miasta, Podgórza i Nowej Huty już w sobotę, 9 września.

22 września darmowa komunikacja miejska. Niesprawiedliwe rozwiązanie dla posiadaczy biletów okresowych (OPINIA)

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie