Aktualności Miasto Polecane

Gdzie jest najwięcej smogu w Polsce? Nie zgadniecie. Oczywiście w…

Czasem liczby potrafią oddać rzeczywistość lepiej niż najpiękniejsze zdania. Ludzie z Polskiego Alarmu Smogowego wzięli kalkulatory w ręce i dane z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok ubiegły. Powstała w ten sposób klasyfikacja miejsc z najgorszym powietrzem.

To najnowsze dane o pomiarach pochodzących z wszystkich stacji pomiarowych w Polsce i ujmujących rok 2016. Polski Alarm Smogowy przygotował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce uwzględniając pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Należy pamiętać, że w każdym z zestawień ujęte zostały tylko te miejscowości, w których znajdowała się stacja pomiarowa. Oznacza to, że podobne zanieczyszczenie może występować w miastach o zbliżonym typie zabudowy i sposobie ogrzewania domów – czytamy w portalu SmogLab.

Na początek klasyfikacja miast o najwyższym stężeniu średniorocznym pyłu PM10 (wartość dopuszczalna 40 ug/m3). Czołówkę niechlubnego rankingu niemal w całości tworzą miasta małe. Niemal, bo pierwsze miejsce przypada… Krakowowi. Pod Wawelem średnioroczne stężenie PM10 wynosi 56,7 ug/m3. Na drugim miejscu jest Opoczno (52,2), potem Pszczyna i Myszków.

Kolejna klasyfikacja pokazuje w których miastach rocznie występuje największa liczba dni ze stężeniem PM10 powyżej 50 ug/m3. Kto pierwszy? Kraków! A dokładnie stacja umieszczona przy Alei Krasińskiego. Tutaj normy przekroczone są w 165 dni w roku. Drugie miejsce zajmuje Opoczno (150 dni), trzecie Wodzisław Śląski (114).

Na przeciwnym biegunie jest Białystok (2 dni), przed Sopotem i Suwałkami (3 dni w roku).

Liczba dni, w których nie powinna zostać przekroczona normy jakości powietrza (średnioodobowo – 50 µg/m3 ) nie może być w Polsce wyższa niż 35. Niestety liczba takich „smogowych” dni jest przekraczana w dziesiątkach polskich miast.

W czołówce tylko jednego niechlubnego rankingu nie ma Krakowa. To klasyfikacja miast o najwyższym stężeniu średniorocznym benzo(a)pirenu.

TUTAJ można znaleźć pełen ranking.

(wm, SmogLab)

fot. Facebook Ciap-dron Radosław Kowal