Nareszcie! Wielki krok w stronę uratowania krakowskiego lasu

Może w ten sposób uda się uratować kawałek zieleni w naszym mieści. Las Borkowski przestanie być lasem jedynie z nazwy i dzięki temu będzie podlegał specjalne ochronie.

Na tę informację czekali nie tylko ekolodzy, ale zapewne też mieszkańcy Krakowa. Nawet jeśli do końca o tym nie wiedzieli…

„Zapadła decyzja, dzięki której Las Borkowski przestanie być lasem jedynie z nazwy. Wydział Geodezji orzekł o zmianie danych ewidencyjnych działek – z opisanych symbolem Tr (tereny różne) na Ls (lasy). Oznacza to, że wszelkie działania wobec roślinności będą podlegały rygorom ustawy o lasach, a nie zliberalizowanej w tym roku ustawie o ochronie przyrody” – informuje urząd miasta.

Sprawa przekwalifikowania gruntów Lasu Borkowskiego toczy się od 2006 roku, kiedy to na wniosek jednego z właścicieli kilkunastu działek zostało wszczęte postępowanie, mające na celu ustalenie użytków i klas gruntów podlegających gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

W kolejnych latach wydawane były decyzje w sprawie przekształcenia części z tych gruntów na las, które były zaskarżane przez właścicieli.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy działki oznaczone symbolami Tr zamienione na Ls.

pn

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

Najnowsze

Co w Krakowie