Narzekają taksówkarze, narzekają mieszkańcy. Ten problem uda się rozwiązać?

– Niewielka zmiana w organizacji miejsc postojowych ułatwiłaby życie mieszkańcom i klientom korzystającym z usług taksówkarzy w okolicach Placu Szczepańskiego – pisze dla KRKnews Grzegorz Gondek ze Stowarzyszenia Wielki Kraków.

Plac Szczepański to dziś jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Krakowie. Pięknieje i zmienia się tak, jak zmienia się całe miasto. Aby postawić kropkę nad „i” potrzeba jeszcze tylko jednego…

Narzekania taksówkarzy

Niewielka zmiana w organizacji miejsc postojowych ułatwiłaby życie mieszkańcom i klientom korzystającym z usług taksówkarzy, mających tam swój postój. Otóż, postój ten wytyczony został wzdłuż ulicy Jagiellońskiej, pomiędzy ulicami Św. Tomasza a Szczepańską. Rozwiązanie to jest zupełnie niepraktyczne.

Kolejka samochodów, która swoje czoło ma właśnie przy ul. Św. Tomasza niejednokrotnie kończy się na skrzyżowaniu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej, a parkujące tam taksówki blokują przejazd. Co więcej, to głównie ulicą Szczepańską opuszczają rynek spacerujący po mieście, i chcąc skorzystać z taksówki wsiadają do tej, która znajduje się na końcu kolejki.

Sami taksówkarze narzekają na takie rozwiązanie. W rozmowach proponują, aby zamienić znaki i miejsca parkingowe znajdujące się wzdłuż ul. Szczepańskiej, i przenieść je w miejsce ich postoju. Zasadność tego pomysłu zlikwiduje blokowanie wspomnianego skrzyżowania, a czoło kolejki taksówek zaczynać się będzie przy bramie wjazdowej Teatru Starego.

Jak najszybciej

Pomoc w tej sprawie zaoferował radny miasta Krakowa Kazimierz Chrzanowski, który złożył do Prezydenta prof. Jacka Majchrowskiego stosowne zapytanie. Konsultacje społeczne przy wytyczaniu miejsc postojowych, to ważny element polityki transportowej.

Miejmy nadzieję, że głos w tak prozaicznej sprawie jak zamiana znaków na Placu Szczepańskim zostanie wzięty pod uwagę i zrealizowany jak najszybciej.

Grzegorz Gondek

Stowarzyszenie Wielki Kraków

Zobacz także