„Naturalna tarcza przed koronawirusem”. Optymistyczne wyniki badań, w których brał udział zespół z UJ

Jak informuje Uniwersytet Jagielloński, brytyjska firma Nanomerics ogłosiła wyniki badań prowadzonych wspólnie z zespołem prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

„Pokazują one, że polimer MM019 hamuje replikację nowego koronawirusa – SARS-CoV-2. Naukowcy wykazali właściwości polimeru zarówno w hodowlach komórkowych, jak i w hodowlach tkankowych 3D ludzkiego nabłonka oddechowego, odzwierciedlających naturalne mikrośrodowisko zakażenia” – czytamy w komunikacie UJ.

Stworzony przez Nanomerics MM019, już w innym wskazaniu został przebadany pod kątem bezpieczeństwa, można go zatem bezpiecznie podawać w badaniach klinicznych.

MM019 ma być aplikowany do dróg oddechowych, gdzie będzie stanowił naturalną tarczę przed zakażeniem.

Badania na zwierzętach wykazały, że dzięki specjalnej budowie utrzymuje się on na błonach śluzowych przez ponad 24 godziny. Jeżeli ta koncepcja okaże się słuszna, w przyszłości podobne rozwiązania można będzie zastosować również w zapobieganiu zakażeniom innymi wirusami.

– Nasze laboratorium zajmuje się wirusami od kilku lat i cieszymy się, że mogliśmy mieć swój wkład w tworzeniu tego nowego produktu – stwierdził prof. Krzysztof Pyrć.

Małopolskie Centrum Biotechnologii (MCB) to międzynarodowy instytut badawczy działający przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Badania MCB koncentrują się m.in. na wirusologii, biologii strukturalnej i genomice. Prowadzone są tutaj zarówno badania podstawowe, które pozwalają zrozumieć biologię wirusa oraz patogenezę zakażenia, jak również aplikacyjne, których celem jest wykorzystanie wiedzy i warsztatu naukowego dla społeczeństwa.

(ko)

Zobacz także