Nauczyciel z Krakowa z nagrodą „Anody” za bohaterski czyn

Dzisiaj w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta gala X Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Nagroda im. Jana Rodowicza, powstańca, żołnierza Szarych Szeregów i Armii Krajowej, jest wyróżnieniem dla współczesnych bohaterów, którzy bez względu na trudności i niepowodzenia kierują się w życiu zasadami podobnymi do tych wyznawanych przez pokolenie Powstańców. 

Nagroda została ustanowiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2011 roku. Przyznawana jest w trzech kategoriach: „Całokształt dokonań” „Akcja społeczna” (dzieło, inicjatywa) i „Wyjątkowy czyn”, w której kapituła docenia odwagę ale i mądrość działania

W kategorii „wyjątkowy czyn” nagrodzony został Marek Czerwiński, nauczyciel informatyki i historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W lipcu 2020 roku dwóch agresywnych mężczyzn zaczepiło na przystanku autobusowym czarnoskórego mężczyznę. Za próbę obrony młodego Kongijczyka Czerwiński został pobity przez napastników i trafił do szpitala. Oprawcy uciekli z miejsca zdarzenia.

“Stanąłem w obronie czarnoskórego mężczyzny, którego zaczepili dwaj “patrioci”. Chwilę wcześniej, gdy krzyczeli w autobusie “je*ać Żydów”, nikt nie reagował” – napisał na Facebooku Marek Czerwiński. Na szczęście policja szybko namierzyła sprawców zdarzenia. „Dziękuję wszystkim serdecznie za słowa wsparcia” – napisał na FB Czerwiński i skierował swego rodzaju apel do młodzieży.

„Świat się nie dzieli na złą prawicę i dobrą lewicę bądź też odwrotnie. Świat się nie dzieli na żadnych ludzi – tylko na to, co robimy dobrego i to, co robimy złego. Nie chcę, by ktokolwiek w wyniku moich „nauk” i tego, co się ostatnio stało – zmieniał poglądy polityczne. Chciałbym tylko pomóc, by każdy te poglądy opierał na autentycznych wartościach”  – napisał. 

„Uważam, że jeżeli zbudujemy takie społeczeństwo – to niezależnie od tego, w której strefie układu dwuosiowego sceny politycznej się znajdziemy – każdy – niezależnie od koloru skóry, religii, narodowości, orientacji seksualnej – będzie się czuł jak w rodzinie, tak jak ja się czuję w naszej społeczności szkolnej. Uważam, że nam to się udaje, choć jesteśmy szkołą niemalże międzynarodową. Dlatego dla Was jestem gotowy jeszcze nie raz nadstawić głowę, bo naprawdę jesteście wspaniałymi ludźmi” – podkreślił Marek Czerwiński.

 

(JS)

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie