Naukowcy apelują do władz Krakowa o więcej zieleni. A miasto? Kupuje tereny zielone

Rada Naukowa Instytutu Ochrony Przyrody PAN podjęła uchwałę, w której apeluje do władz Krakowa o sukcesywne powiększanie terenów zielonych i nie uszczuplanie już istniejących.

„W trosce o zrównoważony rozwój miasta Krakowa, mający na celu zagwarantowanie mieszkańcom możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb, do których należą możliwość odpoczynku, rekreacji i nawiązywania lokalnych kontaktów społecznych w pobliżu miejsca zamieszkania, apelujemy o stałe i sukcesywne tworzenie nowych terenów zieleni miejskiej i nie uszczuplanie już istniejących” – napisali naukowcy w liście do Jacka Majchrowskiego, prezydenta miasta Krakowa.

Co ciekawe, tuż przed opublikowaniem listu gmina zakupiła położony na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego obszar o powierzchni dziesięciu hektarów.Uroczysko Górka Pychowicka to atrakcyjny teren w dzielnicy Dębniki. Z Górki Pychowickiej rozciągają się widoki na Las Wolski, Sikornik, Górę św. Bronisławy, a przy dobrej pogodzie nawet na Beskidy, Gorce i Tatry.

Kraków ogłosił niedawno, że w przyszłym roku przeznaczy aż milion złotych na wykupy terenów pod zieleń.

Dużo dzieje się też jeśli chodzi o lasy. W Krakowie sukcesywnie z jednej strony zwiększana jest powierzchnia terenów leśnych, z drugiej poprawiana jest jakość tych już istniejących. Od 2016 roku Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął m.in. odnawianie halizn. Takie działanie zostało przeprowadzone w Uroczyskach Łasina, Tonie i Grąby, gdzie na terenie o powierzchni 2,5 ha posadzono 12,5 tys. sztuk sadzonek m.in. buków, modrzewi czy wiązów.

(ko)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie