Nauczą polityków walczyć ze smogiem!

Naukowcy biorą się za walkę ze smogiem i zapraszają do tego także polityków, mieszkańców i przedsiębiorców. Wszyscy mają zjednoczyć się podczas I Forum Green Smart City, które w kwietniu odbędzie się na Uniwersytecie Rolniczym. – Chodzi o pokazanie, że najważniejsze jest wspólne działanie – przekonują organizatorzy wydarzenia.

I Forum Green Smart CityW Centrum Kongresowym UR spotkają się przedstawiciele wszystkich środowisk, by od podstaw poznać problem smogu, ocenić sytuację w Małopolsce i wypracować wspólny system walki ze smogiem, która obecnie nie jest wystarczająco skuteczna i spójna. Władze województwa małopolskiego przyjęły uchwałę, która zakazuje od 2019 roku używania węgla do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie. Tymczasem władze miasta wprost mówią o tym, że zakaz powinien wejść w życie, ale tempo narzucone przez władze województwa jest zbyt duże.

Naukowcy chcą w trakcie specjalnych wykładów poświęconych m.in. klimatowi miasta, zarządzaniu i planowaniu przestrzeni zielonych i ocenie warunków wentylacji Krakowa, zwrócić uwagę nie tylko mieszkańców i przedsiębiorców oraz osób zaangażowanych w ochronę środowiska, ale również polityków na złożoność problemu jakim jest smog.

Forum organizowane przez Uniwersytet Rolniczy będzie również miejscem wymiany doświadczeń i wielką „burzą mózgów”, która ma pchnąć Kraków i całą Małopolskę do znaczącej poprawy jakości powietrza.

Warto przypomnieć, że w Krakowie wciąż obecnych jest aż 24 tys. pieców węglowych, które – jak pokazują badania, są głównym czynnikiem emisji pyłów zawieszonych. Od 2019 roku, gdy zacznie obowiązywać zakaz, krakowianie nie będą mogli ogrzewać swoich domów i mieszkań nie tylko węglem, ale również drewnem, które także w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania trującego smogu.

I Forum Smart Green City odbędzie się w 11 kwietnia w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego przy al. 29 Listopada 46.

Pod tym linkiem można znaleźć szczegółowy program konferencji,której patronem medialnym jest oczywiście KRKnews.

(pt)

Zobacz także