Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad lekiem na depresję. „Obiecujące wyniki”

Musisz przeczytać

To byłaby rewolucja. Badacze z Politechniki Krakowskiej pracują nad opracowaniem nowych leków na depresję. Pierwsze wyniki badań są obiecujące.

Projekt realizuje zespół naukowców z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej. Naukowcy z PK współpracują z Zakładem Chemii Leków Instytutu Farmakologii PAN, Wydziałem Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziałem Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Być może związki, które opracowują, będą skuteczne także w leczeniu schizofrenii i choroby Alzheimera. 23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję cierpi na świecie 350 milionów osób. Schorzenia typu depresyjnego, obok schizofrenii i zaburzeń lękowych, są najczęściej występującymi i najbardziej obciążającymi w aspekcie kosztów terapii schorzeniami Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN). Według prognoz WHO w 2020 roku depresja znajdzie się na drugim miejscu światowej listy chorób będących przyczyną przedwczesnej śmierci.

Jednym z największych problemów w obecnej farmakoterapii jest fakt, iż leki stosowane w schorzeniach OUN osiągają pełny efekt działania dopiero po kilku tygodniach stosowania, a ich skuteczność jest często redukowana przez rozwijającą się tolerancję. Ponadto szacuje się, że około 30% pacjentów zalicza się do grupy lekoopornych.

– Poszukujemy związków, będących bazą do produkcji nowych antydepresantów, które rozwiążą obecne ograniczenia w leczeniu depresji – mówi dr inż. Jolanta Jaśkowska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, która kieruje projektem pn. „Synteza i ocena aktywności nowych ligandów działających na ośrodkowy układ nerwowy”

– Mamy już pierwsze wyniki badań in vitro, które są bardzo obiecujące. Związki, które odkryliśmy, wiążą się z silnie i w sposób selektywny z receptorami serotoninowymi, związanymi m.in. z patogenezą depresji. Ale substancje z grupy, którą się zajmujemy, wykazują o wiele szersze działanie. Mogą być stosowane jako leki przeciwbakteryjne albo wykorzystywane w chorobach układu krążenia, mogą mieć także oddziaływanie terapeutyczne w leczeniu choroby Alzheimera i schizofrenii – wyjaśnia dr Jolanta Jaśkowska z PK.

(wm, inf. prasowa)

fot. Dawid Tomera

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca