„NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zełenskim” jedzie do Kijowa

Teatr Nowy Proxima otrzymał zaproszenie z Ministerstwa Kultury Ukrainy, aby przyjechać do stolicy kraju ze swoim nowym spektaklem „NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim”. Obecnie prowadzone są rozmowy ze stroną ukraińską odnośnie terminu wyjazdu do Kijowa. Uzgodniono wstępnie, że Teatr Nowy Proxima zaprezentuje swój spektakl w mieście partnerskim Krakowa już w nowym roku.

Premiera spektaklu„ NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim” odbyła się w maju i była szeroko komentowana w środowisku teatralnym. Teatr Nowy Proxima jako pierwszy w Polsce, a być może i na świecie, wystawił o nim sztukę. Tekst „NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zełenskim” napisał Ziemowit Szczerek, a spektakl wyreżyserował Piotr Sieklucki.

„To nie jest laurka dla prezydenta Ukrainy” podkreślają twórcy. Bohaterami sztuki oprócz Prezydenta Ukrainy, są Upiór Kijowa, Sobowtór Putina, polski artysta Hołodzimierz „co przywozi pomoc i bardzo chce żeby go za to chwalono”, a także upiory Rasputina i Bohuna, którzy stoczą ze sobą walkę o kozackie lub rosyjskie przywództwo. Na scenie występują ukraińscy tancerze i wykonywane są ukraińskie pieśni.

– To jest sztuka o Zełenskim, ale nie dosłowna. Chciałem pokazać kontekst, w którym żyje i działa ten człowiek. I nie chciałem robić mu laurki, tylko pokazać tę wojnę i jego w niej miejsce – mówił tuż przed premierą pisarz w rozmowie z Piotrem Siekluckim, dyrektorem Teatru Nowego Proxima, reżyserem spektaklu.

Wieść o spektaklu dotarła aż do Ukrainy. – Ukraińskie ministerstwo kultury zaproponowało, żebyśmy zagrali „NaXuj” w Ukrainie. Sam Wołodymyr Zełenski słyszał o naszej sztuce i serdecznie zaprasza – mówi Piotr Sieklucki i dodaje, ze nie jest znana  data premiery sztuki w Kijowie – dokładnej daty jeszcze nie znamy, ale na pewno w przyszłym roku.

W rolach głównych: Michał Felek Felczak (ZE), Katarzyna Krzanowska (Upiór Kijowa), Sławomir Sulej (Putin), Karol Śmiałek (Rasputin), Jacek Stefanik (Bohun), Piotr Sieklucki (Polski wzruszony działacz kultury Hołdzimierz Władyszłap Praszto) oraz tancerze ukraińscy: Stanisław Iwanicki, Kostya Mayorov, Volodymyr Ryga (tancerze ukraińscy). Scenografię i kostiumy przygotował Łukasz Błażejewski, muzykę Paweł Harańczyk, choreografię Karol Miękina, światła Wojciech Kiwacz, a charakteryzację Artur Świetny.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie