NBP wydrukuje banknot z Kaczyńskim. Będzie można nim płacić?

Narodowy Bank Polski wyemituje w przyszłym roku 20-złotowy banknot z wizerunkiem śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Do obiegu ma trafić nawet 60 tys. okolicznościowych banknotów. Teoretycznie będzie można nimi płacić, choć zdecydowana większość posiadaczy takiej 20-złotówki będzie je traktować jako pamiątkę, a nie środek płatniczy.

Już w styczniu tego roku Wirtualna Polska donosiła, że jest pomysł na upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego na banknocie. Wtedy planowano emisję na 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezydent i 95 innych osób. Te spekulacje się nie sprawdziły, być może z powodu epidemii koronawirusa. Ale teraz Narodowy Bank Polski ujawnił plany emisji na rok 2021. I w tym dokumencie mowa jest o 20-złotówce z Lechem Kaczyńskim.

Fot. pl.wikipedia.org

NBP w oficjalnym komunikacie informuje: Wśród nowych monet i banknotów kolekcjonerskich znajdują się m.in. kontynuacja serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni i Wielcy polscy ekonomiści, moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”, banknot „Warto być Polakiem” upamiętniający Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego oraz srebrna moneta „Pamięci ofiar stanu wojennego”.

„Plotka stała się prawdą. Prezydent Lech Kaczyński, który tragicznie zginął w katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem w 2010 roku zostanie uwieczniony na banknocie” – pisze Wirtualna Polska.

„Z planów Narodowego Banku Polskiego wynika, że tematem okolicznościowego banknotu będzie „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Zmarły w katastrofie smoleńskiej prezydent Polski zostanie upamiętniony na banknocie o nominale 20 zł. Do obiegu ma trafić 60 tys. egzemplarzy banknotu okolicznościowego. NBP emisję banknotu z Lechem Kaczyńskim zaplanowało na listopad 2021 roku. Dekadę temu Lech Kaczyński znalazł się na srebrnej monecie, która miała upamiętniać katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku” – podaje z kolei Gazeta Wyborcza.

(red)

Teczki ofertowe z nadrukiem – najlepsze porady

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie