NCK zaprasza na wirtualny spacer w galerii Jerzego Dudy-Gracza

Galeria Jerzego Dudy-Gracza / fot. Nowohuckie Centrum Kultury

Autorska galeria malarstwa i grafiki z kolekcji Wilmy i Agaty Dudy Gracz to 91 prac artysty, wyeksponowanych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej, sąsiadującej z istniejącą w NCK od trzech lat Galerią Zdzisława Beksińskiego. Spotkanie z wybitną sztuką to wprawa w świat doznań zmysłowych, intelektualnych, duchowych. To także źródło wzruszeń i inspiracji, ćwiczenie dla naszej wyobraźni. Dlatego warto zobaczyć galerię w wersji wirtualnej!

Kiedyś Dudę-Gracza rozchwytywano i uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, a nawet bać. Czy nadszedł czas, aby odczytać go na nowo? Twórczość tego artysty jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięćdziesięciu lat. Wydaje się, że choć Duda-Gracz w 2004 roku zamilkł na zawsze, to jego twórczość nie powiedziała ostatniego słowa.

Autoportret Czapa Jerzego Dudy-Gracza / fot. Nowohuckie Centrum Kultury

W latach 70. ubiegłego wieku trudno byłoby znaleźć w Polsce artystę, którego twórczość spotykałaby się z tak żywym oddźwiękiem społecznym jak malarstwo Dudy-Gracza; rezonans wywoływany przez jego wystawy łatwiej porównać z recepcją ważnych filmów czy pokoleniowych bestsellerów niż ze zjawiskami z dziedziny sztuk plastycznych.

Nowohuckie Centrum Kultury zachęca wszystkich do zwiedzenia galerii w wersji wirtualnej. Premiera spaceru odbędzie się o godz. 20. Wirtualne wydarzenie znajdziecie tutaj

js

Zobacz także