Nie będzie śledztwa w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza ws. pedofilii w kościele!

DrabikPany via Foter.com

„Prokuratura okręgowa w Krakowie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie” – podało radio RMF FM.

Przypomnijmy, że w listopadzie europoseł Lewicy Łukasz Kohut złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa przez kardynała Stanisława Dziwisza.

„W tej sprawie milczeć nie zamierzam. Nie ma świętych krów! Składam doniesienie do prokuratury na kardynała Dziwisza o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa art. 239 KK oraz niezawiadomienie organów ściągania o popełnieniu przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci art. 240 KK” – napisał Kohut na Facebooku.

Europoseł powoływał się na reportaż wyemitowany przez TVN24. Przedstawiono w nim dokumenty, z których wynika, że kardynał Stanisław Dziwisz miał uczestniczyć w tuszowaniu pedofilii.

W grudniu Kohut został przesłuchany. „Przesłuchanie trwało 17 minut. Pytano czy mam inne dowody niż te przedstawione w filmie „Don Stanislao”. Nie zostałem o nic innego zapytany. Zaapelowałem o wezwanie Pana Dziwisza na przesłuchanie” – relacjonował europoseł.

Dalszego śledztwa nie będzie „Prokuratorzy stwierdzili, że Dziwisz nie popełnił przestępstwa, ponieważ w latach 2006-2012, kiedy miał dowiedzieć się o ewentualnych czynach zarzucanych księżom, nie było obowiązku zawiadamiania policji lub prokuratury o tego typu przestępstwach” – czytamy w serwisie RMF FM.

(ko)

Zobacz także