Nie będzie zgody na 12 domów jednorodzinnych przy ul. Królowej Jadwigi

Rada Miasta Krakowa / fot. KRKnews

Takie decyzje Rada Miasta podejmuje rzadko. Do tej pory dwa razy odmawiała lokalizacji inwestycji mieszkaniowych. I dotyczyło to budynków wielorodzinnych. Tym razem radni odmówią zgody na budowę 12 domów jednorodzinnych przy ul. Królowej Jadwigi.

Projekt uchwały w sprawie odmowy lokalizacji dla zespołu 12 domów jednorodzinnych przy ul. Królowej Jadwigi przygotował prezydent miasta. Zwykle to urzędnicy wydają decyzje lokalizacyjne wydają lub odmawiają ich wydania. Ale w tym przypadku teren, na którym miałyby powstać nowe domy, podlega tzw. ustawie lex deweloper. Ta ustawa miała ułatwić pozyskiwanie pozwoleń na budowę tam, gdzie nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego.

– Z tego co wiem, to w Krakowie na podstawie tej ustawy, choć obowiązuje już od blisko dwóch lat, nie wydano jeszcze żądnej zgody na inwestycję mieszkaniową – mówi radny Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego Rady Miasta Krakowa. Jak przypomina radny, do tej pory rada dwa razy podejmowała uchwały o odmowie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych. Obie dotyczyły budynków wielorodzinnych, jedna inwestycja miała być realizowana przy ul. Cystersów, druga – przy Rogozińskiego.

Tym razem radni podejmą decyzję w sprawie 12 domów jednorodzinnych przy ul. Królowej Jadwigi. Firma deweloperska wniosek o ustalenie lokalizacji złożyła pod koniec ubiegłego roku. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, planowana inwestycja nie spełnia warunków określonych w uchwale regulującej lokalne standardy urbanistyczne na potrzeby realizacji inwestycji mieszkaniowych podlegających lex deweloper.

Domki mają powstać w odległości większej niż 750 metrów od najbliższej szkoły. Ta leży kilometr od działki planowanej do zabudowy. Do tego w szczególnym trybie lokalizacja może być zatwierdzona na terenach, gdzie jest dostęp do sieci ciepłowniczej. Tam podłączenie domów do takiej sieci jest niemożliwe. I z tych powodów projekt uchwały przygotowano w wersji odmawiającej lokalizacji dla 12 domów przy ul. Królowej Jadwigi.

GS

Zobacz także