Nie chcą, by radni zgodzili się na utworzenie Muzeum – Miejsca Pamięci KL Płaszów

Fot. materiały prasowe

12 tysięcy mieszkańców Krakowa podpisało się pod petycjami przeciwko utworzeniu nowej samorządowej instytucji: Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów. Inicjatorzy petycji zapowiadają, że pojawią się na środowej sesji Rady Miasta, na której radni będą dyskutować nad projektem w sprawie powołania nowego muzeum.

W najbliższą środę, 30 września, podczas sesji Rady Miasta Krakowa zostanie poddane pod głosowanie utworzenie nowej samorządowej instytucji.

Inicjatorzy protestu przeciwko tej decyzji podkreślają, że popierają ideę upamiętnienia miejsca i jego historii, jednak nie zgadzają się na proponowaną formę. Według nich stworzenie nowego muzeum prowadzić będzie do „turystyfikacji, komercjalizacji i zamknięcia terenu”. Ponadto twierdzą, że na potrzeby inwestycji trzeba wyciąć kilkaset drzew – aby wybudować budynek muzeum oraz parkingi dla kilkudziesięciu aut i autokarów.

„Główną alternatywą dla obecnego projektu jest stworzenie Parku Pamięci. Parku, który już samą swoją nazwą będzie nadawał ton i powagę miejscu. Parku, który jednocześnie sprawi, że miejsce nie zostanie zamknięte na krakowian szukających chwili odpoczynku w trakcie spaceru” – argumentują przeciwnicy stworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci KL Płaszów.

(red)

Zobacz także