Nie chcą modlić się w kościele z mozaikami zakonnika, który zmuszał zakonnice do seksu

Wnętrza kościoła św. Jana Pawła II w Krakowie zdobią mozaiki o. Marko Rupnika, który został ekskomunikowany, bo zastraszał i zmuszał do współżycia zakonnice. Co miesiąc na modlitwie spotykali się tam wykorzystywani seksualnie oraz osoby wspierające pokrzywdzonych. Najbliższa adoracja Najświętszego Sakramentu i wszystkie kolejne modlitwy w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym będą odbywać się w innym miejscu na terenie Sanktuarium Św. Jana Pawła II – we wnętrzach, w których nie ma dzieł zakonnika krzywdzącego zakonnice.

Jak już informowaliśmy, Marko Rupnik, teolog i artysta, został ekskomunikowany 15 grudnia 2023 roku. 6 stycznia 2023 roku jezuici ze Słowenii opublikowali oświadczenie z przeprosinami za zachowanie zakonnika, który przez wiele lat dopuszczał się nadużyć, miał zastraszać zakonnice i zmuszać je do współżycia seksualnego. Jeszcze do niedawna Marko Rupnik uważany był za guru mozaiki sakralnej. Jego prace zdobią kościoły na całym świecie, w tym sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. I to właśnie w kościele św. Jana Pawła II od kilku lat co miesiąc gromadzą się na modlitwie pokrzywdzeni wykorzystywaniem seksualnym oraz osoby wspierające poszkodowanych.

Styczniowe modlitwy były ostatnimi we wnętrzach zdobionymi dziełami ekskomunikowanego zakonnika. Grupa zdecydowała o przeniesieniu spotkań w inne miejsce, znajdujące się na terenie Sanktuarium Św. Jana Pawła II, ale bez dzieł Marko Rupnika na ścianach. Oświadczenie tej grupy pojawiło się kilka dni temu na Facebooku Sanktuarium Św. Jana Pawła II (informował o tym portal gość.pl). Poniżej pełna treść tego oświadczenia…

„Od 2019 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie raz w miesiącu trwa cicha, godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Odbywają się tu także dwa razy w roku modlitwy, a po nich otwarte spotkania z osobami wspierającymi zranionych w sferze seksualnej.

Informacje o ekskomunice i procesie ws. o. Marko Rupnika, którego nazwisko jest kojarzone z mozaikami dekorującymi wnętrze kościoła św. Jana Pawła II w Krakowie, wzbudziły wątpliwości, czy Sanktuarium może pozostać miejscem tych spotkań. Czy osoby skrzywdzone będą czuły się tu bezpieczne? Czy nie będzie to dla nich bolesne i gorszące?

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do osób pokrzywdzonych, z którymi jesteśmy w kontakcie. Na spotkaniu, które odbyło się po poniedziałkowej modlitwie (jak w każdy drugi poniedziałek miesiąca), zdecydowaliśmy się – po konsultacji z Gospodarzami Sanktuarium – przenieść adoracje z kościoła z mozaikami na dół, do kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jednocześnie osoby skrzywdzone podkreśliły, że Sanktuarium jest dla nich dobrym miejscem, gdzie czują się bezpiecznie i są zaopiekowane przez duszpasterza.

Mamy świadomość, że postrzeganie modlitwy w tym miejscu może być bardzo różne, szczególnie dla osób zranionych, które mocno przeżywają swoją traumę wykorzystania seksualnego. Chcemy jednak, aby to sprawcy wykorzystania i ci, którzy popierali ich działalność dokonywali zmian w swoim myśleniu i postępowaniu, a nie osoby skrzywdzone po raz kolejny musiały opuszczać miejsca, gdzie szukają wzmocnienia duchowego na ich drodze ku uzdrowieniu.

Spotykając się w Sanktuarium jeszcze bardziej czujemy się zmobilizowani do okazywania solidarności i modlitwy za osoby skrzywdzone przez o. Marko Rupnika.

Świeccy katolicy z Krakowa, inicjatywa Modlitwa za Zranionych.”

Na prośbę Osób zranionych wykorzystaniem seksualnym oraz osób je wspierających, które spotykają się na modlitwie w…

Posted by Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie on Tuesday, January 17, 2023

Kolejne spotkanie modlitewne dla osób zranionych wykorzystaniem seksualnym odbędzie się w poniedziałek, 13 lutego 2023 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

(red)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie