Nie da się zamknąć ogródków, które zakłócają ciszę nocną

Musisz przeczytać

Ogródki kawiarniane działają w nocy, a siedzący tam klienci zakłócają ciszę nocną? Wydawać by się mogło, że ten problem został rozwiązany, bo ogródki mają być zamykane o północy (w weekendy o godz. 1). Tyle że w większości przypadków można karać jedynie mandatami za zakłócanie ciszy nocnej, a ogródka zamknąć się nie da.

Na ogródki kawiarniane, które wcale nie zamykają się po północy w dni powszednie i po pierwszej weekendy, poskarżyło się nam kilku naszych Czytelników. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przestrzegany jest nakaz zamykania ogródków po nastaniu ciszy nocnej. I okazało się, że Zarząd Dróg Miasta Krakowa może zamykać jedynie takie ogródki, które powstały na mocy umowy cywilnoprawnej. Ale większość takich miejsc (dokładnie 278 ogródków kawiarnianych) działa na podstawie decyzji administracyjnej o zajęciu pasa drogowego. I takich ogródków ZDMK zamknąć nie może.

Jak tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik ZDMK, brak takiej możliwości wynika z ustawy o drogach publicznych, na podstawie której wydawane są pozwolenia na zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki. – Jednostką czasu uwzględnianą przez organ przy obliczaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego, jest dzień trwania zajęcia pasa drogowego. Co oczywiste nie chodzi w tym przepisie o dzień rozumiany jako czas między wschodem a zachodem Słońca, lecz okres czasu równy 24 godzinom – wyjaśnia Michał Pyclik. Ogródek może więc stać przez całą dobę w okresie, na które ma pozwolenie.

Osobną sprawą jest karanie za zakłócanie ciszy nocnej. To jest możliwe. – Ewentualne kwestie związane z zakłócaniem spokoju lub porządku publicznego można zgłaszać do odpowiednich służb porządkowych – Policji i Straży Miejskiej – podkreśla rzecznik ZDMK.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

4 KOMENTARZE

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca