Nie będzie zmiany lokalizacji ŚDM

– Tylko klęska żywiołowa może nas skłonić do zmiany lokalizacji mszy świętej z udziałem papieża Franciszka – tak sekretarz generalny komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus, skwitował dzisiejsze medialne doniesienia ws. raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które – jak informowaliśmy, skrytykowało wybór podkrakowskich Brzegów jako miejsca, gdzie mają odbywać się główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży. – Nie ma innego terenu niż Brzegi, który pomieściłby tak wielu uczestników ŚDM – tłumaczył bp Muskus.

W raporcie do którego dotarli dziś dziennikarze TVN24 czytamy, że Brzegi stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników Światowych Dni Młodzieży. Teren jest zbyt duży, podmokły, nie posiada odpowiedniej infrastruktury. Eksperci RCB zasugerowali, że najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana lokalizacji mszy świętej z udziałem papieża Franciszka, która jest planowana w Brzegach. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

– Taki wariant nie jest rozważany. W przypadku jedynie klęski żywiołowej bylibyśmy w stanie rozważać lokalizację alternatywną, natomiast jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, nie mówimy w ogóle o zmianie decyzji – podkreślał bp Muskus. – Raport nie neguje Brzegów jako miejsca centralnego spotkania, natomiast stanowi materiał roboczy dla rządu i służb, które mają za zadanie przeanalizowanie tego raportu i znalezienie problemów, które tam istnieją – dodawał sekretarz generalny komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Zmiana wykluczona i … drogasdm

Strona kościelna już wielokrotnie podkreślała, że nie bierze pod uwagę zmiany miejsca, gdzie będą odbywały się główne uroczystości ŚDM. Najważniejszym powodem jest liczba osób, która ma w tym czasie przyjechać do Krakowa i uczestniczyć m.in. we mszy świętej z udziałem papieża Franciszka. – Spodziewamy się od półtora miliona osób na ŚDM. Błonia nie są wystarczające dla takiej liczby pielgrzymów – tłumaczył bp Muskus. – Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale na szczęście mamy jeszcze cztery miesiące na to, aby podjąć te trudne kwestie – dodawał.

Dziennikarze obecni na konferencji prasowej dopytywali również o koszty poniesione przez organizatorów i Wieliczkę w związku z przygotowaniem terenu w Brzegach, do przyjęcia pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. – W przypadku zmiany lokalizacji, straty finansowe nie będą tak wielkie, ponieważ infrastruktura będzie służyła w przyszłości – mówił bp Muskus. Nieoficjalnie mówi się jednak, że zmiana miejsca organizacji uroczystości wiązałoby się z zerwaniem części podpisanych już umów, które mogłyby oznaczać wielomilionowe straty. Módlmy się o suszę – skwitował bp Muskus.

(pt)

fot. WorldYouthDay.com

Najnowsze

Co w Krakowie