Nie masz planów na wtorek? Oto propozycje [kulturalny rozkład jazdy]

fot. ars.pl

Spektakle mniej i bardziej poważne, dyskusja o literaturze, podróż do Afryki oraz prezentacja nowej książki – to kulturalny wtorek w telegraficznym skrócie. Zapoznaj się z kulturalnym rozkładem jazdy.

Iskrzący dowcipnymi dialogami „Wieczór kawalerski” to lekka, niepozbawiona delikatnego erotyzmu klasyczna, angielska farsa, która zaczyna się rankiem w dniu ślubu głównego bohatera. Po mocno zakrapianym wieczorze kawalerskim przyszły pan młody budzi się obok pięknej, ale zupełnie nieznajomej dziewczyny. Z konieczną pomocą spieszą mu najlepszy przyjaciel i niczego nieświadoma acz rezolutna pokojówka. Spektakl można zobaczyć o godz. 16.30 w Teatrze Bagatela na ul. Karmelickiej 6.

Spotkania z literaturą, które odbywają się od kilkunastu lat w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w każdy ostatni wtorek miesiąca, są okazją, by spotkać się w gronie ludzi, których łączy pasja czytelnicza i miłość do książek oraz promować dobrą literaturę podczas rozmów o książkach w zaciszu biblioteki. Dziś o godz. 17.00 czeka nas rozmowa o sztuce eseju.

Kino Pod Baranami zaprezentuje przedpremierowo czwarty zestaw „Najlepszych polskich 30’”, czyli znakomitych filmów krótkometrażowych wprost ze Studia Munka. Dziś zobaczymy filmy „Jerry” w reżyserii Romana Przylipiaka, „Relax” Agnieszki Elbanowskiej i „Users” Jakuba Piątka. Po seansach odbędzie się spotkanie z twórcami tych obrazów. Początek wydarzenia o godz. 18.00.

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza o godz. 18.00 do Klubu Podróżników Navigator. Dziś o dzikich plemionach Etopii opowie Michał Szulim – dziennikarz i podróżnik, autor książki „Miejsce za miejscem, czyli podróże małe i duże”, a także wokalista zespołu Plateau.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na promocję książki Magdaleny Banaszkiewicz „Turystyka w miejscach kłopotliwego dziedzictwa”Książka przedstawia fenomen transformacji dziedzictwa socjalistycznego pod wpływem rozwoju turystyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Za klucz interpretacyjny dla analizy zjawisk turystycznych posłużyły najważniejsze koncepcje badawcze wypracowane w ostatnich latach na gruncie antropologii i socjologii turystyki, skupiające się wokół problematyki doświadczenia turystycznego oraz jego roli w tworzeniu i funkcjonowaniu atrakcji turystycznych. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej przy ul. Oleandry 3, wezmą udział Paweł Cywiński, portal Post-turysta.pl; Agnieszka Konior, Instytut Kultury, WZiKS UJ; Zygmunt Kruczek, Wydział Turystyki i Rekreacji AWF Kraków; Michał Kuryłowicz, Instytut Rosji i Europy Wschodniej UJ; oraz autorka. Spotkanie poprowadzi Paweł Plichta z Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ.

Podobno niespełna dwudziestojednoletni Delmore Schwartz napisał opowiadanie „In Dreams Begin Responsibilities” w ciągu jednej lipcowej nocy 1935 roku. Bezimienny bohater śni czarno-biały, niemy film ukazujący historię zalotów jego własnych rodziców. Powstały na bazie opowiadania spektakl-instalacja będzie opowieścią o tym, jak świat wirtualny i przestrzeń wewnętrzna są ze sobą połączone. Reżyserująca go Magdalena Szpecht jak nikt inny potrafi uczynić muzykę głównym bohaterem swych przedstawień, dlatego spodziewajmy się, że nie inaczej będzie i w tym przypadku. W obsadzie znaleźli się aktorzy młodego pokolenia: Agnieszka Kościelniak, Lena Schimscheiner, Karol Kubasiewicz i Marcin Wojciechowski. Spektakl można zobaczyć już dziś o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na ul. Rajskiej 12.

Również o godz. 19.00 w Akademii Sztuk Pięknych na ul. Straszewskiego 21-22 można zobaczyć spektakl „Spaleni słońcem_secondhand_”. To przedstawienie dyplomowe Studentów czwartego roku Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem był film Nikity Michałkowa z 1994 roku pt. „Spaleni słońcem”.

Na zakończenie Krakowskiej Jesieni Jazzowej czeka nas prawdziwa improwizacyjna uczta. Już dziś wieczorem w Alchemii na ul. Estery 5 wystąpi formacja Gush, która obchodzi swoje 30. urodziny. Początek koncertu o godz. 20.00.

Natomiast 45 minut później w Teatrze Łaźnia Nowa na os. Szkolnym 25 rozpocznie się spektakl pt. „Całe życie. Spektakl na stulecie praw wyborczych Polek”. Scenariusz napisała Joanna Oparek, a przedstawienie wyreżyserował Sebastian Myłek. W obsadzie zobaczymy Agnieszkę Korzeniowską, Piotra Urbaniaka, Magdaleną Woleńską i Wojciecha Pęksę.

ip, krakow.pl

Zobacz także