Nie mogłeś zagłosować? Ministerstwo Cyfryzacji: „To wina gminy, nie nasza”

– Wszystkich tych, którzy złożyli elektroniczny wniosek o wpis do rejestru wyborców i nie mogli dziś zagłosować, informujemy: winna nie jest ani platforma ePUAP, ani źle działająca usługa. O powody należy pytać organy gmin. To one wydają decyzje o wpisie – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. To reakcja na doniesienia, że wielu wyborców na mogło dziś wziąć udziału w wyborach, bo nie było ich na liście.

Chodzi o osoby, które składały elektroniczne wnioski o wpis do rejestru wyborców i nie mogły ostatecznie zagłosować, dopiero w lokalu wyborczym dowiadując się, że nie ma ich w spisie.

– Złożenie wniosku elektronicznego nie oznacza automatycznie uzyskania wpisu do rejestru wyborców. Decyzję o wpisie podejmują bowiem organy danej gminy, a nie Ministerstwo Cyfryzacji i to one wydają w tej sprawie decyzję. Procedura przewiduje tu, że mają na to trzy dni – czytamy w specjalnym oświadczeniu ministerstwa.

 Przez ePUAP w całej Polsce dopisało się 46 tysięcy ludzi.

– Jest nam przykro i jesteśmy zaskoczeni informacjami o tym, że niektóre osoby, które składały wnioski elektronicznie nie mogły ostatecznie zagłosować. Ale o powody tego należy pytać dany urząd gminy. To nie Ministerstwo Cyfryzacji wydaje bowiem decyzje o wpisie, a właśnie organy gmin. Powodów takiej sytuacji może być wiele, jednak z pewnością żadnym z nich nie jest wadliwa e-usługa, czy też platforma ePUAP – informuje ministerstwo.

(ip)

Zobacz także