Nie spełniły się czarne scenariusze. Pomimo strajku egzamin gimnazjalny przebiegł bez zakłóceń

Fot. KRKnews.pl

Dziś trzeci dzień strajku nauczycieli i pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Jak poinformował magistrat, pomimo wielu obaw nie spełniły się najczarniejsze scenariusze i egzaminy przebiegają bez zakłóceń.

Jak informuje urząd miasta, do pierwszej, humanistycznej części egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 4257 uczniów a więc tylu, ilu zostało zgłoszonych (według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej liczba ta była wyższa. Różnica w liczbach wynika z niepełnych danych, jakimi dysponuje magistrat).

Bez incydentów

– Egzaminy miały się odbyć w 64 placówkach i we wszystkich miejscach się odbyły. Nie dotarły do nas żadne sygnały od dyrektorów, że mają jakiś kłopot z przeprowadzeniem dzisiejszego sprawdzianu – powiedziała podczas środowego briefingu Ewa Całus – dyrektor wydziału edukacji w krakowskim magistracie.

Choć – jak informowało Małopolskie Kuratorium Oświaty – do pracy w komisjach egzaminacyjnych brakowało około 160 nauczycieli pilnujących uczniów, to urząd miasta nie dostał żadnych sygnałów mówiących o tym, że którakolwiek ze szkół miała problemy z jego przeprowadzeniem. – Środki finansowe na zatrudnienie dodatkowych osób zostały zapewnione. Odwiedziłam kilka jednostek, w wielu wypadkach zostało to zrobione tak, że egzaminy, które miały się odbyć w salach lekcyjnych zostały przeniesione do sal gimnastycznych, tak żeby zmniejszyć liczbę osób potrzebnych do pilnowania uczniów. Dyrektorzy też bardzo szybko adaptowali się do sytuacji, dzwonili do sąsiednich szkół i pytali czy nie mają wolnych nauczycieli – tłumaczy Ewa Całus.

Strajk trwa

Dyrektor wydziału edukacji zaznacza, że strajk nauczycieli nie słabnie. W środę zajęcia zostały zawieszone w 142 placówkach oświatowych, pomimo to, ponad 2 tys. uczniów znalazło opiekę na terenie szkół i przedszkoli. – Protest się nie zmniejsza, dalej blisko 90 proc. naszych jednostek jest w stanie strajku, siłą rzeczy, ze względu na egzaminy te liczby były mniejsze. Spływają do nas wnioski o zawieszenie jutrzejszych zajęć, po południu powinniśmy mieć już pełne informacje – informuje.

Dyrektor Całus odniosła się również do sytuacji w Bursie nr 2 przy ul. Grochowej, której lokatorzy musieli opuścić swoje pokoje. Poinformowała, że we wtorek wieczorem na terenie bursy pojawił się nauczyciel, i gdyby uczniowie potrzebowali schronienia, to znajdą je w tej właśnie placówce.

KRA

Zobacz także