Nie tylko o wodzie i ekologii

Już w najbliższą środę, 4 września ruszą zapisy na kolejną edycję zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez Wodociągi Miasta Krakowa. Kogo ciekawią więc tematy wody, oczyszczania ścieków i szeroko pojętej ekologii powinien być czujny i szybko rezerwować miejsce, bowiem terminy rozchodzą się w mgnieniu oka! Dodatkowo w tym roku szkolnym uczniów czeka nie lada gratka. Wodociągi przygotowały nowy program dedykowany klasom 4-6 szkół podstawowych.

Ubiegłoroczne zajęcia ukończyło 6330 dzieci! To młodzi ludzie, którzy już wiedzą, jak istotne jest ich postępowanie, które wpływa na stan otaczającego nas środowiska naturalnego.

– Zajęcia cieszą się ogromną popularnością, po uruchomieniu z początkiem września sytemu elektronicznych zapisów na stronach internetowych naszych programów, mamy zawsze tą samą sytuację: wszystkie terminy zarezerwowane w przeciągu, dosłownie kilku minut – opowiada Robert Żurek rzecznik Wodociągów Miasta Krakowa

Rejsy edukacyjne po Zbiorniku Dobczyckim

Rejsy po Zbiorniku Dobczyckim to wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, które zostało zrealizowane przy współpracy Gminy i Miasta Dobczyce. Rejsy trwające około godziny będą odbywały się w wybrane weekendy, z wyłączeniem okresu jesienno-zimowego. Z pokładu statku o wymownym imieniu „Kraków”, można podziwiać malowniczy krajobraz wokół Zbiornika Dobczyckiego i poznać wiele szczegółów i ciekawostek o zbiorniku, jego historii oraz ważnej funkcji jaką pełni, jako źródło wody dla Krakowa i Dobczyc. Rezerwacja na rejsy startuje 4 września o godzinie 8:00 przez stronę internetową https://wodociagi.krakow.pl/edukacja-ekologiczna/rejsy-edukacyjne-po-zbiorniku-dobczyckim.html.

fot. MPWiK

Akademia Kropelki

Zajęcia „Akademia Kropelki”, pierwszego z programów edukacji ekologicznej wodociągów, który wystartował w 2009 roku to nie nudne siedzenie w ławkach, a ciekawa przygoda z ważnymi tematami. Warsztaty uczą samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i pozwalają dzieciom zmierzyć się z tematyką wody w przyrodzie i naszym codziennym życiu w sposób interesujący i niebanalny. Na zajęciach dzieci zagrają w grę, rozwiążą zadania i wypełnią „model człowieka” wodą. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się dwa razy w tygodniu w czwartki i piątki. Zapisy na zajęcia powadzone będą od 5 września od godziny 8:00 przez stronę internetową: www.akademiakropelki.krakow.pl.

Wędrówki Kropelki

Dziadek Tadek i zwariowany wnuczek Olek to bohaterowie drugiego projektu edukacyjnego Wodociągów Miasta Krakowa. Interaktywne przedstawienie„Wędrówek Kropelki” angażuje dzieciaki od samego początku. Przedszkolaki przebrane w specjalne zaprojektowane stroje „kropelek wody”, jak rwąca rzeczka „płyną” przez imitację plątaniny rur. Forma zabawy, muzyka na żywo która towarzyszy przedstawieniu, wierszyki i piosenki oraz specjalnie zaprojektowana scenografia, pozwalają maluchom przyswoić ważne informacje z zakresu ochrony środowiska oraz tego jak racjonalne korzystać z wody i dbać o jej naturalne zasoby. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w trzy poniedziałki w miesiącu, w dwóch grupach: godzina 9:00 i 10:30. Zapisy na zajęcia powadzone będą od 5 września od godziny 8:00 przez stronę internetową: www.wedrowkikropelki.pl.

fot. MPWiK

Wyprawa Batyskafem. Misja Skratek

„Pamiętaj bąbelku miejsce tych rzeczy nie jest w kibelku!” to hasło przewodnie objazdowego teatru lalkowego z przesłaniem ekologicznym. Spektakl „Wyprawa Batyskafem. Misja Skratek”, może zawitać do każdego krakowskiego przedszkola. Barwną opowieść o niezwykłym smoku Skratku, który przez ludzką głupotę i zalegające w kanałach śmieci utknął w krakowskich kanałach, uczy maluchy jak dbać o naszą planetę i postępować mądrze i ekologicznie. Spektakl tak jak wszystkie inicjatywy Wodociągów Miasta Krakowa jest bezpłatny. Zapisy na zajęcia powadzone będą od 6 września od godziny 8:00 przez stronę internetową: www.wodociagi.krakow.pl, zakładka Edukacja Ekologiczna

Na tropie kranowianki 

To zupełnie świeża propozycja, która dopiero startuje w tym roku! Ścieżka edukacyjna w Zakładzie Uzdatniania Wody Rudawa to zajęcia dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.
Autorski program poświęcony tematyce procesów oczyszczania wody ma charakter fascynującej, detektywistycznej gry terenowej, z licznymi zagadkami, krzyżówkami i tajemnicami, które należy odkryć. Tu o nudzie należy zapomnieć! Uczestnicy od pierwszej chwili są mocno pochłonięci kolejnymi ciekawymi zagadkami, które prowadzą ich do sejfu w którym ukryto… O tym przekona się ten kto złapie termin na tą fascynującą przygodę!

Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w wybrane czwartki miesiącu o godzinie 9:00. Zapisy na zajęcia powadzone będą od 5 września od godziny 8:00 przez stronę internetową  www.prostozkranu.krakow.pl, zakładka Ścieżka Edukacyjna

To się w ścieku nie mieści!

Ostatnia z propozycji Wodociągów Miasta Krakowa kierowana jest do młodzieży – uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i liceum. Warsztaty prowadzone są na terenie nowoczesnej krakowskiej oczyszczalni ścieków Płaszów. Niekonwencjonalna formuła zakłada rywalizację w zespołach polegającą na zbieraniu punktów w podczas spaceru po oczyszczalni. Ciekawe zadania, możliwość zobaczenie na własne oczy poszczególnych etapy oczyszczania ścieków to robi wrażenie! Wiedza zdobyta w taki sposób jest łatwiej przyswajana i trwalsza.

Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w środy o godzinie 9:00. Zapisy na zajęcia powadzone będą od 6 września od godziny 8:00 przez stronę internetową www.tosiewsciekuniemiesci.krakow.pl.

(WK)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie