Nie tylko poezja i jazz, czyli weekend w Krakowie

Musisz przeczytać

Noc Poezji, Festiwal Jazz Juniors, wystawa w ramach obchodów Roku Lema, pożegnanie Adama Zagajewskiego, koncert pamięci Andrzeja Zauchy – to wydarzenia kulturalne tego weekendu.

11. Noc Poezji – 8-10 października

W programie Nocy Poezji znalazły się zarówno spotkania autorskie, spotkania poetyckie – w tym dedykowane poetom, będącym patronami roku 2021: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Krzysztofowi Baczyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi, jak też wiele spacerów literackich, gry miejskie, wreszcie dyskusje wokół roli, siły i znaczenia poezji, ale także wokół problemów z przekładem poezji. Program wydarzeń znajdziesz tutaj.

Wystawa „Konstelacja LEM: technologia – krytyka – sztuka”

Zapraszamy na wystawę „Konstelacja LEM: technologia – krytyka – sztuka”, prezentującą prace młodych artystów z zakresu sztuki intermediów. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 8 października, o godz. 18.00 w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego w Parku Decjusza. Towarzyszyć jej będzie muzyka na żywo w wykonaniu ixc999x. Szczegóły i godziny otwarcia wystawy tutaj.

Międzynarodowy Festiwal Jazz Juniors

8 października, w dwóch różnych odsłonach zaprezentuje się amerykański trębacz Peter Evans. W drugiej części do artysty dołączą polscy muzycy: saksofonista Wojciech Lichtański, pianista Kajetan Borowski, kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Piotr Budniak.

Ostatni festiwalowy wieczór, 9 października, otworzy koncert grupy Maciej Kitajewski feat. Jure Pukl, który zagra z triem kontrabasisty Macieja Kitajewskiego, które współtworzą pianista Franciszek Raczkowski i perkusista Szymon Madej. Program festiwalu znajdziesz tutaj.

Zamiast hymnu – szybki wiersz. Adam Zagajewski in memoriam

Olga Tokarczuk, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Ryszard Krynicki, Dorota Segda, Klara Bielawka, Jakub Kornhauser czy Tomasz Różycki – znakomici twórcy spotkają się w sobotni wieczór, by przywołać pamięć o zmarłym w tym roku Adamie Zagajewskim. Uczynią to przez jego poezję, która wybrzmi w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Wieczór poetycki rozpocznie się w sobotę o godz. 20.00 i można go będzie obejrzeć na żywo na platformie PLAY KRAKÓW. 

Bezpłatne wejściówki na wieczornicę poetycką są dostępne od 6 października od godz. 12.00 zarówno na stronie KBF, jak i w punktach InfoKraków – Rynek Główny 1/3, ul. św. Jana 2, pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, os. Zgody 7.

Transmisję wydarzenia można będzie obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW.

Lajkonik i jego ukryty skarbiec – warsztaty z tłumaczeniem na polski język migowy

Gdzie na co dzień przechowywane są barwne stroje Lajkonika i jego orszaku? Jakie są z nimi związane opowieści? Ile waży strój Lajkonika, który musi on dźwigać przez cały dzień? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać na warsztatach z tłumaczeniem na polski język migowy, które odbędą się w Domu pod Krzyżem w ramach 9. edycji festiwalu Kultury bez Barier. 

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty poświęcone legendarnemu Lajkonikowi. Odbędą się one w piątek, 8 października, w godz. od 16.00 do 17.20, a także w sobotę, 9 października, w godz. 11.00-12.20.

Zajęcia poprowadzą: dr Andrzej Szoka i Jakub Studziński.

Limit: 15 osób. Konieczność rezerwacji na stronie internetowej fkbb.pl. Dane kontaktowe – e-mail: folklor@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 422 52 58.

Święto Jom Riszon w Starej Synagodze

Muzyka będzie tematem przewodnim tegorocznego święta Jom Riszon w Starej Synagodze. Gośćmi będą muzykolog dr Sylwia Jakubczyk-Ślęczka oraz muzyk i dziennikarz Jan Emil Młynarski, który przypomni postać kompozytora Jerzego Gerta. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 10 października, na ul. Szerokiej 24. Program wydarzenia znajdziesz tutaj.

Kraków pożegna Adama Zagajewskiego

W niedzielę, 10 października, w Krakowie odbędą się uroczystości pogrzebowe Adama Zagajewskiego – wybitnego poety, eseisty i tłumacza znanego i cenionego na całym świecie, od lat związanego z Krakowem. Ze względu na wybitne zasługi Zagajewskiego dla narodowej kultury, literatury i języka Kapituła Panteonu Narodowego zadecydowała, że prochy poety spoczną w kryptach kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.  

W godz. 13.30-14.30 w bazylice św. Floriana zostanie wystawiona urna z prochami poety. O godz. 14.30 z bazyliki do Panteonu Narodowego wyruszy kondukt żałobny. W kondukcie urnie towarzyszyć będą rodzina i najbliżsi poety.

O godz. 15.00 w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu w Panteonie Narodowym.

Szczegóły tutaj.

30. rocznica śmierci Andrzeja Zauchy – gala w ICE Kraków

Już w niedzielę, 10 października, o godz. 18.00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – „Gala jubileuszowa z okazji 30. rocznicy śmierci Andrzeja Zauchy”. Wystąpią na niej m.in. Ewa Bem, Kayah, Kuba Badach, Marek Piekarczyk, Renata Przemyk, Andrzej Sikorowski i Kasia Moś. Bilety na koncert znajdziesz tutaj.

(red, krakow.pl)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca