Nie żyje mjr Jerzy Krusenstern. Hrabia, kombatant, społecznik

27 lipca, w wieku niespełna 95 lat zmarł mjr Jerzy Krusenstern ps. Tom, obrońca Grodna w 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej, ofiara stalinowskiego aparatu bezpieczeństwa. Był praprawnukiem rosyjskiego admirała Adama Johanna Krusensterna. Sylwetkę zmarłego przedstawia na łamach KRKnews.pl dr Jerzy Bukowski.

Miałem zaszczyt dobrze znać bohatera obrony Grodna w 1939 roku (był wówczas harcerzem), o której opowiadał nam wiele razy na zebraniach Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, którego był aktywnym członkiem.

W czasach okupacji wstąpił do Armii Krajowej używając pseudonimu „Tom”. Walczył m.in.  w okolicach Dębicy w szeregach 5. Pułku Strzelców Konnych AK (został ranny). Podczas operacji „Burza” brał udział w bitwie pod Kałużówką – największym partyzanckim starciu z Niemcami w Polsce południowo-wschodniej. Udzielał się także w powojennym antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym.

W 1945 roku aresztowali go funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Po zwolnieniu wyjechał do Inowrocławia, gdzie pracował jako stróż nocny w kopalni soli. Potem ukończył Wyższą Szkołę Handlową (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w Krakowie. Bezpieka inwigilowała go do końca lat 80. ub. wieku

Był współtwórcą krakowskiego Muzeum Armii Krajowej, czynnie zaangażował się w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej będąc przez wiele lat prezesem Oddziału Krakowskiego.

Jego pasją stało się sprowadzanie każdego lata sporej grupy polskich dzieci z Litwy (szczególnie z jego rodzinnych Druskiennik) na wakacje do ojczyzny ich przodków. Współorganizował dla nich za własne pieniądze wakacyjne pobyty w miesiącach letnich, wspomagał też finansowo polskich Litwinów podejmujących studia w Krakowie.

Pogrzeb hr. mjr. Jerzego Krusensterna rozpocznie się w piątek, 2 sierpnia,  na cmentarzu Rakowickim od Mszy Świętej o godzinie 13.40 odprawionej w kaplicy pw. Zmartwychwstania Pańskiego.

dr Jerzy Bukowski

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie