Nie żyje prof. Roman Banaszewski

fot. Pixabay

Nie żyje prof. Roman Banaszewski. O jego śmierci poinformował miesięcznik „Kraków”, którego redaktorem graficznym był zmarły artysta plastyk. Przez lata pracował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

„Właśnie dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł prof. Roman Banaszewski, artysta plastyk, przez lata związany z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dla, naszego miesięcznika, osoba szczególna. Od pierwszego numeru “Krakowa”, który ukazał się w 2004 roku, aż do 2017 roku, był jego redaktorem graficznym. Charakterystyczne liternictwo oraz kolorystyka tytułu, to jego pomysł, który na stałe zrósł się z miesięcznikiem. Każdy, kto choć trochę zajmował się wydawaniem książek czy czasopism, wie, jak ważne i odpowiedzialne zadanie stoi przed grafikiem. Jak istotny jest sposób zaprezentowania na kolumnie zdjęcia czy grafiki, dobór czcionki, koloru, a nawet papieru, na którym rzecz ma być wydrukowana. Graficzna estetyka pisma, to przecież połowa sukcesu!” – czytamy na stronie miesięcznika Kraków.

Fot. Screen www.miesiecznik.krakow.pl

Miesięcznik Kraków publikuje też notę biograficzną prof. Romana Banaszewskiego:

„Prof. Roman Banaszewski urodził się w 1932 roku w Janikowie. Uczył się w Państwowym Liceum Plastycznym w Bydgoszczy. Do Krakowa przyjechał w 1954 roku na studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. W 1959 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki w Pracowni Litografii prof. Konrada Srzednickiego i w Pracowni Plakatu u prof. Macieja Makarewicza. Uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową. Już 1961 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 1987 roku został profesorem Wydziału Grafiki na krakowskiej ASP. Przez lata kierował Pracownią Projektowania Grafiki, Książki i Typografii ASP. Dwukrotnie był kierownikiem Katedry Grafiki Projektowej, był też prorektorem do spraw studenckich. W 2002 roku przeszedł na emeryturę.

Swą twórczość prezentował na licznych wystawach – indywidualnych i zbiorowych – w galeriach w Polsce i poza granicami. Prace prof. Banaszewskiego spotkamy w prywatnych kolekcjach oraz w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu, w Tokyo, Galerii Sztuki w Oslo, Pratt Institiute w Nowym Jorku, Gabinecie Grafiki w Genewie, Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Nowej Darmstadzkiej Secesji w Darmstadt, Hessisches Parlamenthaus w Bonn, Galerii Kapller w Darmstadt, Art & Design w Burgfelden. Za swą pracę artystyczną odznaczony został „Złotym Laurem” za mistrzostwo w sztuce, Krzyżem Kawalerskim, Odznaką Honoris Gratia oraz brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.”

(red)

Zobacz także