Kraków. Niebezpieczne zachowanie kierowcy miejskiego autobusu. Tylko ostrożne zachowanie pieszej zapobiegło tragedii (NAGRANIE)

Niebezpieczne zachowanie kierowcy miejskiego autobusu mogło zakończyć się tragedią. Dzięki wyjątkowej czujności pieszej, uniknięto dramatycznego wypadku.

Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ul. Półłanki i ul. Rącznej. Na filmie opublikowanym na platformie X widać miejski autobus, który prawidłowo zatrzymał się na przystanku. Bezpośrednio za przystankiem zaczyna się przejście dla pieszych. Jego usytuowanie   wymaga szczególnej czujności zarówno od pieszych, jak i kierowców.

Na filmie widać, jak piesza wychodzi zza stojącego na przystanku autobusu i zaczyna przechodzić przez jezdnię. Lokalizacja przejścia sprawia, że pieszy nie jest widoczny dla jadących aut. Stojący autobus zasłania widok na połowę przejścia.

 

Gdy piesza weszła na pasy i dotarła do połowy zebry, z naprzeciwka nadjechał akurat  drugi autobus. Mimo że miał przed sobą znak informujący o przejściu, jechał tak, że nie miał szans na zatrzymanie pojazdu i reakcję, gdy zobaczył pieszą na pasach. Chociaż hamował, było już za późno. Na szczęście piesza zdołała uciec spod kół w ostatniej chwili.

Warto zauważyć, że zanim pojawił się drugi autobus, przez przejście przemknęło kilku kierowców samochodów osobowych, którzy również nie widząc połowy przejścia, nawet nie zdejmowali nogi z gazu. 

Poprosiliśmy Zarząd Transportu Publicznego o komentarz w sprawie zachowania kierowcy miejskiego autobusu. Pytamy, czy ZTP wie o tym filmie i zaistniałej sytuacji. Na filmie nie widać numeru autobusu, dlatego nie jesteśmy w stanie określić, czy autobus był obsługiwany przez MPK w Krakowie, czy Mobilis SA. O to też pytamy miejskich urzędników.  

fot. Platforma X – „Bandyci drogowi”

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie