Niecodzienny zabieg okulistyczny w szpitalu Żeromskiego. Wstawili taśmy, które ustawiają powieki

Okuliści Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie wykonali zabieg ustawienia powiek u 13-letniego chłopca.

Alan z Konina (woj. wielkopolskie) czuje się świetnie, po kilkudniowym pobycie w szpitalu wrócił do domu. Szczęśliwy i zadowolony, bo opadające powieki były utrapieniem od urodzenia.

Nieprawidłowe ustawienie powieki nie tylko utrudnia życie. – Obserwujemy u takich pacjentów nieprawidłowy rozwój, ograniczone pole widzenia, osłabienie ostrości widzenia. Dochodzą do tego aspekty psychologiczne i społeczne: dziecko wie, że wygląda inaczej. Cieszę się, że Alan trafił do nas, a nasi lekarze poradzili sobie z wyzwaniem – mówi dr n. med. Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim”.

Zabieg polega na założeniu taśm, które otwierają i prawidłowo ustawiają powieki. Trwał on około 2 godzin, operowane były jednocześnie dwie powieki – aby były symetryczne.

Do operacji Alan i lekarze już przygotowywali się w grudniu ub.r, ale wykonać ją udało się na początku stycznia. Chłopiec zostanie pod kontrolą lekarzy.

– Z wiekiem oczywiście może dojść do zaburzenia ustawień taśm, ale to można będzie podregulować. Zamierzamy robić więcej takich zabiegów- zarówno u osób dorosłych, jak i małych. Zapotrzebowanie jest duże, a ośrodków specjalizujących w tego rodzaju operacjach- zwłaszcza u dzieci- brak – kwituje dr Woś.

(ko)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie