Niedziela Palmowa na Rynku. Jak wyglądają tradycyjne palmy?

Niedziela Palmowa / fot. KRKnews

Z kolorowymi wstążkami, kwiatami z bibuły i suszonymi trawami. Tak właśnie wyglądają tradycyjne palmy wielkanocne, które można zobaczyć na Rynku Głównym w Niedzielę Palmową. Podczas pochodu regionalnych zespołów nie zabrakło Jezusa na osiołku. 

W Kościele Św. Barbary wierni zamiast ręcznie robionych palemek święcili prawdziwe palmowe liście. Z kolei pod Barbakanem spotkały się zespoły regionalne i folklorystyczne, które przygotowały wielobarwne, ręcznie robione palmy, które zostały wykonane z bibuły, wstążek i suszonych roślin.

Palmy wielkanocne / fot. KRKnews

– W tym roku zabrałam moje dzieci, żeby pokazać im piękne palmy. Robiliśmy w domu palemki, ale są o wiele mniejsze niż te prezentowane na Rynku. Targi Wielkanocne to świetna okazja, by zaopatrzyć się w wędliny czy babki na święta – mówi pani Maria, księgowa. 

Liście palmowe / fot. KRKnews

Pochód przeszedł ulicami wokół Rynku Głównego i zatrzymał się na placu pod Kościołem Św. Wojciecha. Członkowie zespołów byli ubrani w ludowe stroje. W marszu brał udział Jezus, który przybył z osiołkiem. Niektórzy byli przebrani za rzymskie straże czy biblijne postacie. O 11.45 poświęcono wielkanocne palmy, które zaprezentowano następnie na scenie koło Ratusza. 

Jezus z osiołkiem / fot. KRKnews

– Jest to okazja do zobaczenia tradycyjnych palm, które są ręcznie robione. Większość ludzi kupuje teraz palemki, które wyglądają tak samo. Szkoda, że ta tradycja zanika wśród młodych ludzi – mówi pani Elżbieta, krawcowa. 

Targi Wielkanocne / KRKnews

Targi Wielkanocne będą trwać do 22 kwietnia. W tym czasie można kupić tradycyjne: palmy, babki, pisanki oraz ozdobne kurczaczki i baranki. Nie zabrakło stoisk z wiejskimi wędlinami czy serami. Oprócz tego na targach znajduje się wiele punktów gastronomicznych, gdzie każdy smakosz znajdzie coś dla siebie – od węgierskiej kuchni, po słodkie naleśniki, aż po hiszpańskie przysmaki. U rzemieślników można zakupić ręcznie szytą ludową odzież czy biżuterię. 

just.

 

Zobacz także