Aktualności Kultura

W niedzielę zwiedzisz krakowskie muzea za darmo

To dobra okazja, by odwiedzić krakowskie muzea. W niedziele odbędzie się kolejna edycja Dni Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Tegoroczne hasło przewodnie to „Na ścieżkach do niepodległości”.

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa.

Impreza ta ma charakter edukacyjny i rodzinny, jej celem jest przybliżenie historii naszego miasta i jego dziedzictwa kulturowego poprzez ukazanie różnorodnych zasobów muzealnych, szczególnie tych, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, muzea przygotowują szereg dodatkowych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Są to m.in.: wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami.

Dzień otwarty odbywa się zawsze w niedzielę w listopadzie, a muzea otwarte są dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00 , niektóre nawet dłużej. Wstęp do muzeów jest wolny.

W tym roku w projekcie uczestniczą 24 instytucje muzealne wraz z oddziałami (w sumie 44 placówki muzealne). Po raz pierwszy udział w projekcie weźmie Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia”, mieszczące się przy ul. Dunajewskiego 8.

Nowością w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie jest pokaz mappingu „Dziewczyna w czerwonym szaliku: opowiem Wam historię AK” (będzie to 12-minutowa opowieść o losach narodu polskiego od momentu odzyskania niepodległości, poprzez wojnę i okupację po współczesność. Śledząc losy bohaterki narracji będzie można poznać syntetyczną historię działalności Polskiego Państwa Podziemnego). Mapping powstał w związku z 75. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Na mapping obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum AK oraz w Punkcie Informacji Turystycznej InfoKraków przy ul. św. Jana 2 od 10 listopada. Rezerwacje pod numerem telefonu 12 41 00 770 lub rezerwacja@muzeum-ak.pl.

Z pewnością warto odwiedzić też Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory, gdzie zobaczymy wystawę czasową „Rozważny i romantyczny” poświęconą życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Na uwagę zasługuje też MICET Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, które zaprasza zwiedzających do ćwiczeń z budowania scenicznych przestrzeni, komponowania ścieżek dźwiękowych, działań z wirtualnymi artystami.

I wreszcie wystawa „#Dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie to jedna z największych ekspozycji w historii polskiego muzealnictwa. Zgromadzono na niej blisko 650 różnorodnych eksponatów, z których większość nigdy nie była pokazywana. Wszystkie pochodzą ze zbiorów krakowskiego muzeum. Najstarsze pamiętają czasy Bolesława Chrobrego. Można na niej zobaczyć m.in. obrazy Stanisława Wyspiańskiego, pierwsze wydanie „Sonetów krymskich” z odręczną dedykacją Adama Mickiewicza, ale także znaczek „Solidarności” Leszka Sobockiego.

Dodać należy iż I edycja projektu Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich odbyła się 16 października 2005 roku, a frekwencja w roku 2016 wyniosła 31570 zwiedzających.

(wm, krakow.pl)

fot. Muzeum AK w Krakowie