Nieoznakowany radiowóz z videorejestratorem zarobił na siebie w trzy tygodnie

Nowoczesny nieoznakowany radiowóz z videorejestratorem krakowska policja ma od trzech tygodni. Korzystający z tego auta funkcjonariusze złapali już 230 kierowców na łamaniu przepisów o ruchu drogowym i ukarali ich wysokimi mandatami. Ich suma jest już większa niż cena kosztownego nabytku policyjnej drogówki.

Od 2 lutego 2022 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie patrolują drogi powiatu krakowskiego nowoczesnym nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem. Podczas 14 służbowych dyżurów na drogach policjanci korzystający z tego auta ujawnili 255 wykroczeń w ruchu drogowym. Naruszenia te skutkowały nałożeniem przez mundurowych mandatów karnych na 228 kierujących, a wobec 4 skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Podczas kontroli stróże prawa ujawnili też nieprawidłowości stanu technicznego w 13 pojazdach, co skutkowało zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. W trakcie tych służb mundurowi zatrzymali też prawa jazdy 5 kierującym za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Na głównym zdjęciu widać pojazd, którym w obszarze zabudowanym w miejscowości Zagacie kierujący przekroczył prędkość o 58 km/h, co skutkowało nałożeniem przez policjantów mandatu karnego w kwocie 1500 zł i zatrzymaniem prawo jazdy tego rajdowca. Z kolei na zdjęciu poniżej kierujący pojazdem na nowym odcinku S-7 Widoma – Szczepanowice przekroczył prędkość o 49 km/h i otrzymał od mundurowych mandat karny w wysokości 1000 zł.

Fot. Policja w Krakowie

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów drogowych i warunków na drodze. Wygląda na to, że ci, którzy nie zastosowali się do tego wezwania, szybko doprowadzili do zwrotu wydatków na kosztowny nabytek krakowskiej policji. Jeden taki samochód kosztował ok. 270 tys. złotych. Zakładając, że każdy z nałożonych już mandatów to 1500 złotych, kary sumują się do ok. 350 tys. złotych.

Nieoznakowane radiowozy dla grupy SPEED

Zdjęcie 1 z 10

(red, fot. policja)

Najnowsze

Co w Krakowie