Niesamowite znalezisko w krakowskiej willi. Było ukryte w stropie klatki schodowej

Robotnicy remontujący Kossakówkę natrafili na ukryte w stropie klatki schodowej zeszyty szkolne, których właścicielka podpisała się jako Magdalena i M. Kossak. Jak informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, wszystko wskazuje na to, że należały do młodziutkiej Magdaleny Samozwaniec.

Zeszyty były ukryte za deskami w stropie i są w dobrym stanie. To najprawdopodobniej notatki ze średniego etapu edukacji podstawowej, na co wskazują zarówno przedmioty, jak i zadania zapisane w zeszytach. Niezwykłe znalezisko trafiło pod opiekę konserwatorską. Od konserwatorów będzie zależał powrót zeszytów do Kossakówki – mogą zostać eksponatem w powstającym w tym miejscu muzeum rodziny Kossaków.

Magdalena Samozwaniec de domo Kossak, primo voto Starzewska, secundo voto Niewidowska (1894–1972) była pisarką i felietonistką uznawaną za pierwszą damę polskiej satyry. Pochodziła ze znanej i utalentowanej rodziny Kossaków. Była wnuczką Juliusza Kossaka, córką Marii Kisielnickiej i Wojciecha Kossaka – słynnego malarza batalisty, właściciela remontowanej willi, siostrą Jerzego Kossaka i znanej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Debiutowała w 1908 r. humoreską „Wyjazd mamy do miasta” opublikowaną w „Nowinach Krakowskich”. Wydana w 1922 r. książka „Na ustach grzechu. Powieść z życia wyższych sfer towarzyskich”, będąca parodią „Trędowatej”, przyniosła jej literacki sukces. Publikowała w „Bluszczu”, „Tygodniku Ilustrowanym”, „Przekroju”, „Szpilkach”, „Dzienniku Polskim”. Jest autorką m.in. powieści satyrycznej „Wielki Szlem” (1933) czy „Błękitnej krwi” (1954), w której w krzywym zwierciadle ukazała środowisko byłego ziemiaństwa. Wydała wspomnienia o siostrze: „Maria i Magdalena” oraz „Zalotnica niebieska”.

Zmarła w 1972 r. w Warszawie, spoczywa na Powązkach.

 

Najnowsze

Co w Krakowie